Pieniądze z KPO wciąż poza zasięgiem

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk przyznał wczoraj, że po stronie KE pozostają wciąż wątpliwości, które blokują możliwość wypłaty środków z KPO – podaje EURACTIV.pl

Pieniądze z KPO wciąż poza zasięgiem Polski

Szymon Szynkowski vel Sęk był wczoraj (9 listopada) w Brukseli, gdzie spotkał się z przedstawicielami KE. Głównym tematem rozmów nowego ministra były możliwości odblokowania pieniędzy z KPO przeznaczonych dla Polski.

Minister podkreślił po rozmowach, że chciał poznać “bardziej szczegółowo” wątpliwości Komisji Europejskiej, które powodują, że “w tej chwili KE nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO”.

“Myślę, że wyjaśniłem część tych wątpliwości”, ocenił minister. Podkreślił przy tym, że rozmowy będą kontynuowane, bo – jak argumentował – “dzisiaj jest wiele wyzwań przed całą UE”. zwłaszcza te związane z rosyjską agresją na Ukrainę.

Szynkowski vel Sęk zapewnił także, że “podczas rozmów wskazał na otwartość Polski na dialog i oczekiwanie otwartości z drugiej strony”. Stwierdził jednak, że dopiero najbliższe dni wykażą, “na ile ta otwartość dzisiaj deklarowana przez przedstawicieli KE rzeczywiście będzie wykonana w konkretnych czynach i decyzjach”.

Jourová: Kamienie milowe muszą być w pełni zrealizowane

„Przeprowadziliśmy konstruktywną dyskusję z polskim ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat niezależności sądownictwa w Polsce, zwłaszcza w kontekście sądowych kamieni milowych w KPO”, przekazała w mediach społecznościowych wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová po rozmowie z polskim ministrem.

„Był to krok we właściwym kierunku i nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu” oświadczyła Jourová również we wpisie na Twitterze. „Kamienie milowe, uzgodnione z rządem Polski, muszą zostać w pełni zrealizowane. Jesteśmy gotowi wesprzeć starania Polski, aby to osiągnąć”, dodała wiceszefowa KE.

Wcześniejsza deklaracja Szynkowskiego vel Sęka: Wypłata środków z KPO, to mój cel

“Moim zadaniem jest zrobienie wszystkiego, żeby instytucje unijne wywiązały się ze swoich zobowiązań i wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, jeśli po stronie tych instytucji takie pozostają. W mojej opinii takich wątpliwości już nie ma”, podkreślał jeszcze w zeszłym miesiącu  nowy minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Te pieniądze, skoro Polsce się należą, powinny być wypłacone, to mój zasadniczy cel”, zadeklarował. Zapewnił przy tym, że Polska jest lojalnym członkiem UE, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Po stronie Komisji nie ma oczekiwanych postępów ws. KPO

“Czas jasno narysować granice i złożyć oczekiwania wobec instytucji europejskich, żeby też wywiązały się ze swoich zobowiązań”, podkreślił w Polskim Radiu 24.

Szynkowski vel Sęk przyznał przy tym, że jednym z jego zadań jest wyjaśnienie, dlaczego mimo przyjęcia prezydenckiej ustawy dotyczącej likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN i realizacji zobowiązań wynikających z dialogu z Komisją Europejską “po stronie Komisji nie ma oczekiwanych postępów ws. KPO”.

Pomoc klęskowa dla rodzin rolników – więcej czasu na złożenie wniosków

Nowy minister zaznaczył, że „jesteśmy cały czas w fazie dialogu, natomiast ten dialog niestety się przedłuża”.

“Będę się starał doprowadzić do tego, żeby dialog prowadził już do efektywnych konkluzji i przyjęcia tego w takim kształcie, aby mogły być wypłacone środki”, zapewnił Szynkowski vel Sęk.

“Uważam, że jeżeli doprowadzimy do tego, że instytucje europejskie będą szanować swoje zobowiązania, to nie ma żadnych podstaw, żeby te pieniądze nie były Polsce wypłacone”, ocenił na antenie Polskiego Radia.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sadownicy załamują ręce: kolejna substancja czynna wycofana!

Środki ochrony roślin zawierające metiram od 29 listopada 2024 roku nie będą mogły być stosowane w sadach.  Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/2455 z dnia 7...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics