Pierwsze buraki cukrowe już wschodzą

Na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków – informuje Krajowa Spółka Cukrowa. Proces kontraktacji buraków cukrowych na sezon 2016/2017 dobiega końca.

 

\"rolnictwo,

 

KSC poinformowała, że w kampanii cukrowniczej 2016/2017 planuje skupić buraki cukrowe od ok. 15 tys. plantatorów z obszarów kontraktacyjnych 7 cukrowni: Cukrowni Dobrzelin, Cukrowni Malbork, Cukrowni Kruszwica, Cukrowni Nakło, Cukrowni Kluczewo, Cukrowni Werbkowice, Cukrowni Krasnystaw.

– Warunkiem uzyskania dobrych plonów jest odpowiedni termin siewu. Im jest on wcześniejszy, tym dłuższy jest okres wegetacji i lepsze wykorzystanie przez rośliny przyswajalnych składników pokarmowych zawartych w glebie. Teoretycznie rozpoczynamy wysiew nasion, kiedy górna warstwa gleby osiągnęła temperaturę  ok. 8 st. C. Praktycznie rozpoczynamy siew, kiedy możemy wjechać na pole z siewnikiem – czytamy w komunikacie spółki.

KSC informuje, że średnia temperatura powietrza w marcu 2016 r. wyniosła zaledwie 3,7 st. C (najniższa 3,3 w Kluczewie, najwyższa 4,2 w Malborku). W analogicznym okresie roku 2015 r. średnia temperatura była prawie o 2 st. C wyższa. W pierwszej dekadzie kwietnia 2016 r. temperatura powietrza była również niższa (7,7 st. C), niż w roku ubiegłym (8,2 st. C).

– Większa ilość opadów w marcu 2016 r. w porównaniu do ubiegłego roku również nie sprzyjała siewom nasion buraka cukrowego. Średnia suma opadów w poszczególnych Oddziałach Krajowej Spółki Cukrowej wyniosła 19,8 mm. Najmniejszą ilość opadów zanotowano w rejonie  Kruszwicy – 7,2 mm,  największą – 37,4 mm w Krasnymstawie – podaje KSC.

Czytaj także:
Jak chronić uprawę buraków cukrowych przed chwastami? Porady eksperta

Spółka wskazuje, że w pierwszej dekadzie kwietnia – przy temperaturze powietrza 7,7 st. C. i mniejszych opadach 3,9 mm –  pogoda sprzyjała bardzo intensywnym siewom buraka cukrowego, co potwierdzają zasiane ilości plantacji buraka cukrowego. Na koniec marca zasiano niewiele ponad 3 proc. zakontraktowanego areału, ale na koniec pierwszej dekady kwietnia już prawie 90 proc.

Na plantacjach, które zostały zasiane w czwartym tygodniu marca pojawiły się już pierwsze wschody buraków. Należy zauważyć, że ciepłe noce i dużo wilgoci w glebie przyczynią się do szybkich i wyrównanych wschodów. Przełoży się to na uzyskanie dobrych wyników w cukrze i plonie.

– Mamy doświadczonych plantatorów, którzy doskonale radzą sobie w najtrudniejszych warunkach. Pokazali to w minionej kampanii, która przebiegała pod znakiem suszy, a zakończyła się osiągnięciem satysfakcjonujących dla Spółki wyników. W tym sezonie życzę naszym Plantatorom jak najbardziej sprzyjających warunków pogodowych i udanych plonów – powiedział Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu KSC.

Redakcja AgroNews, fot. KSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here