Plany wycofania konwencjonalnych biopaliw uderzą w rolników

Organizacje Copa i Cogeca przeciwstawiają się planom wycofania konwencjonalnych biopaliw po 2020 roku. Ich zdaniem doprowadziłoby to do zwiększenia zużycia paliw kopalnianych oraz poziomu emisji i straty cennego składnika pasz zwierzęcych.

 

\"\"

 

Stanowisko tych organizacji jest odpowiedzą na plany reformy unijnej dyrektywy, które mają zostać opublikowane 30 listopada.

Komisja planuje do 2030 znacząco obniżyć udział konwencjonalnych biopaliw w paliwie transportowym. Zamierza też od 2021 zwiększać cel dla biopaliw zaawansowanych. Jest to jednak nierealistyczne, gdyż biopaliwa zaawansowane są w bardzo wczesnej fazie rozwoju i nie nadają się jeszcze do wprowadzenia na rynek – powiedział wczoraj w Brukseli Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca.

Jego zdaniem zmniejszenie celu wiązałoby się z ryzykiem, gdyż biopaliwa pomagają UE zmniejszać deficyt białkowy w produkcji paszy zwierzęcej.

– Jedynie część upraw rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego używana jest do produkcji biodiesela lub bioetanolu. Reszta jest przetwarzana na pasze – wyjaśnia Pesonen.

W jego ocenie wycofanie konwencjonalnych biopaliw utrudniłoby spełnienie unijnych celów klimatycznych i dekarbonizacje sektora transportowego.

– Sprzedaż biopaliw pozwala rolnikom na zróżnicowanie produkcji i stanowi alternatywne źródło dochodów pozwalające na wytwarzanie wysokiej jakości żywności dla rosnącej liczby ludności na świecie, co jest szczególnie ważne teraz, kiedy ceny zbóż są tak niskie a na rynku są nadwyżki. W ciągu ostatnich 3 lat ceny na rynkach zbóż spadły o 40 proc., co pokazuje, że nie istnieje korelacja z unijną polityka wobec biopaliw pierwszej generacji. Zakończenie unijnego wsparcia biopaliw konwencjonalnych spowoduje spadek produkcji rzepaku, ze względu na spadek zapotrzebowania na rynku. Biopaliwa konwencjonalne pomagają tez zredukować niestabilność cen na rynkach towarowych i zmniejszać użycie paliw kopalnianych, które są bardziej szkodliwe dla środowiska niż biopaliwa konwencjonalne – mówi Pesonen.

Organizacje Copa i Cogeca zaapelowały o utrzymanie konwencjonalnych biopaliw na poziomie 7 proc. do 2030 roku.

oprac. Kamila Szałaj, fot.:flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here