Eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oceniają, że można spodziewać się dalszego spadku pogłowia trzody chlewnej. W czerwcu tego roku wyniesie ono 10,5 mln sztuk, a więc o 10 proc. mniej niż rok temu.
– Znaczący wzrost cen zbóż i pasz przemysłowych, a w związku z tym ponowne pogorszenie warunków chowu lub chociażby brak ich poprawy, mogą nie tylko pogłębić spadek, ale przede wszystkim przyczynić się do wydłużenia czasu trwania fazy spadkowej – ocenia Danuta Zawadzka z IERiGŻ.
W związku ze spadkiem pogłowia macior prośnych zapowiada się spore zmniejszenie podaży żywca w drugim półroczu tego roku. Spowoduje to wzrost cen skupu żywca wieprzowego.
– Skalę podwyżek będzie jednak moderować import prosiąt i warchlaków, który systematycznie rośnie. Opłacalność chowu trzody chlewnej mierzona relacjami cen skupu żywca do pasz nie zadowala większości producentów. Sytuacja nie ulegnie większej zmianie, jeśli nie zostanie dokonany znaczący postęp w organizacji rozrodu i efektywności krajowej produkcji prosiąt – wyjaśnia Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ.
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/kat dodd