Pogłowie trzody chlewnej nadal spada!

Pogłowie trzody chlewnej nadal kontynuuje tendencj˛e spadkowa˛, jednak sa˛ to o wiele mniejsze zmiany niz˙ obserwowane w poprzednich sezonach

Według danych GUS za marzec 2013 r. pogłowie trzody ukształtowało się na poziomie 10,9 mln sztuk, co stanowi 5% obniżkę w relacji rocznej – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Jest to jednak o wiele mniejszy spadek niż obserwowane w ostatnich trzech latach obniżki, przeciętnie o 14% w analogicznym okresie. Podobnie, w relacji listopad 2012 r. – marzec 2013 r., mimo, że zazwyczaj na wiosnę pogłowie jest niższe niż jesienią, w tym roku liczba trzody jest mniejsza o zaledwie 2% (201 tys. szt.). Co ciekawe, w ostatnich dwóch latach odnotowano przeciętnie 12% spadki w pogłowiu w analizowanym okresie. Zatem obecna sytuacja może wskazywać na pewne zahamowanie silnych tendencji spadkowych. Jednak patrząc na zmiany w strukturze pogłowia widzimy już niekorzystne trendy.

 

 

\"\"

 

Dotyczy to szczególnie warchlaków o wadze 20-50 kg, których pogłowie w okresie od listopada 2012 do marca 2013 zmniejszyło się o 10% i wyniosło 2,8 mln sztuk. Oznacza to mniejszą  podaż zwierząt przeznaczonych do tuczu w kolejnych miesiącach i może wiązać się z potrzebą zwiększenia importu. Patrząc również na zmiany sezonowe, pogłowie loch, w tym loch prośnych, w marcu było 11% niższe porównując z analogicznym okresem rok wcześniej. Zmiany te mają negatywny wpływ ma pogłowie prosiąt. Warto wspomnieć, że jedna locha w przeciągu roku może urodzić przeciętnie 22 prosiąt.

Czytaj także:
Sytuacja zdrowotna świń w Polsce

Ceny wieprzowiny ostro w dół
Dlaczego jemy coraz mniej wieprzowiny?
Jakość rzeźna tuczników i mięsa wieprzowego

Zatem 11% spadek pogłowia w relacji rocznej będzie miał znaczne przełożenie na zmniejszenie się liczby wyproszeń w kraju w tym roku porównując z rokiem poprzednim. Spadek pogłowia loch wiąże się z wprowadzeniem w życie 1 stycznia 2013 r. nowych norm dotyczących dobrostanu ciężarnych loch i loszek, które wymagają by zwierzęta pomiędzy czwartym tygodniem po pokryciu, a ostatnim tygodniem przed wyproszeniem były przetrzymywane w grupie. Nowe wymogi znacznie podwyższają koszty produkcji prosiąt i jak wynika z danych GUS część rolników zdecydowała się na zmniejszenie stad loch prośnych.

Rezultatem tego jest znaczny wzrostu importu prosiąt (o 43%) do poziomu 14 tys. ton w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku. Potwierdzają to również dane GUS, które wskazują na 6% wzrost liczby prosiąt w okresie listopad 2012 r. do marca 2013 r. po poziomu 3,1 mln sztuk. Należy zaznaczyć, że mimo pewnego zahamowania trendu spadkowego w pogłowiu trzody, tendencja ta, ze względu na obecną niską rentowność produkcji trzody, może się nadal pogłębiać.

Wynika to z utrzymujących się wysokich cen pasz (cena paszy grow/finiszer w kwietniu – 1 270 zł/t) i stosunkowo niskich cen żywca na rynku – przeciętnie 5,3 zł/kg w kwietniu 2013 roku.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics