Polscy młodzi rolnicy podbijają Teksas

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych  rozpoczął  Program Wymiany Młodych Rolników ze stanem Teksas w Stanach Zjednoczonych. Inauguracja akcji odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Zakłada, że polscy młodzi rolnicy będą wyjeżdżali do Teksasu na farmy, a rolnicy amerykańscy będą przyjeżdżali do polskich gospodarstw i zapoznawali się ze specyfiką produkcji rolniczej w Europie.

 

\"Polscy

 


Główne cele programu to:

1.    Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych w Teksasie i Polsce
2.    Wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych
3.    Pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie
4.    Budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem

W trakcie 6 – tygodniowego pobytu uczestnicy programu będą brali udział w codziennych zajęciach rodziny goszczącej, zdobywali doświadczenia na temat produkcji, polityki rolnej, a także historii i ekonomii. Będą odbywali spotkania z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w Polsce. 

Pierwsza delegacja młodych amerykańskich rolników, której towarzyszyć będzie grupa profesorów z teksańskich uczelni stanowych Tarleton State University i Texas A&M University przyjechała do Polski 1 czerwca.
Inauguracją wymiany było spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Stanisławem Kalembą, który opisał polskie rolnictwo na tle Unii Europejskiej i świata. Podkreślił także chęć poszerzania obszarów polsko-amerykańskiej współpracy. „Jesteśmy otwarci na wspólne działania w różnych dziedzinach. Bardzo się cieszę, że polskie i amerykańskie organizacje branżowe organizują program wymiany młodych rolników i farmerów. Musimy kształcić swoich następców, którzy będą z czasem przejmowali gospodarstwa i kontynuowali pracę w branży rolno-spożywczej”.

Przedstawiciel amerykańskiej delegacji profesor Jimmy Mazurkiewicz został uhonorowany pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Amerykanin z polskimi korzeniami współpracuje z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych, promuje krajowe rolnictwo i osiągnięcia techniczne.

Podczas spotkania, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk podkreślił wagę współpracy z amerykańskimi farmerami. „Bardzo się cieszę, że udało nam się wdrożyć w życie ustalenia dotyczące wymiany młodych rolników. Współpraca ma głęboki sens, daje możliwość pogłębienia wiedzy, nie tylko rolniczej, ale również dotyczącej kultury i historii kraju partnerskiego. Szczególnie ważne jest dla nas, że młodzi rolnicy z Polski mają możliwość wyjechać za Ocean i zdobytą tam wiedzę przenieść na grunt Polski.”

 

Czytaj także:
KE ogranicza użycie pestycydów!

Polska – niekwestionowanym liderem w produkcji jabłek
Młodzi rolnicy domagają się unijnego wsparcia

Delegacja amerykańska miała również możliwość uczestniczyć w spotkaniu z przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Przy tej okazji młodzi rolnicy zwiedzili siedzibę polskiego parlamentu i poznali jego historię. Rolnicy zostali przyjęci również przez Agencję Rynku Rolnego. Podczas spotkania z zastępcą prezesa ARR Lucjanem Zwolakiem poznali działania jednej z dwóch unijnych agencji płatniczych w Polsce, dowiedzieli się o administrowanych przez nią mechanizmach i rynku zbóż w Polsce i Unii Europejskiej.

Podczas wizyty w firmie BayerCropScience goście zwiedzili centrum BayLab, mieli okazję zapoznać się z działaniami firmy i jej aktywnością na rynku polskim i światowym. Wśród osób, które oprowadzały Amerykanów był także prezes firmy – Christophe Dumont. Ważną atrakcją dla uczestników wymiany była wizyta u autoryzowanego dealera firmy New Holland – przedsiębiorstwie Pol – Agra. Delegacja poznała nie tylko ofertę firmy, miała okazję także zapoznać się z charakterystyką rynku maszyn rolniczych w Polsce.

W ramach czterodniowego programu wprowadzającego, przed wyjazdem do gospodarstw rolnych, Amerykanie uczestniczyli także w spotkaniu z prof. dr hab. Tomaszem Boreckim – doradcą Prezydenta RP, Marianem Sikorą – przewodniczącym Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, a także z przedstawicielami Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Ambasady Amerykańskiej i Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

9 czerwca grupa młodych rolników z Polski wyjedzie do Stanów Zjednoczonych, by poznać specyfikę rolnictwa na innym kontynencie. 

Źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,652ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

PIORiN przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa mając na uwadze wiosenną intensyfikację prac polowych przypomina o warunkach bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, których przestrzeganie eliminuje...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE