Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem

Premier Donald Tusk spotkał się z Premier Łotwy Eviką Siliņą, która złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie. Szefowie rządu omówili również akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej czy przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem. Szefowa łotewskiego rządu podkreśliła, że dotychczasowa współpraca między krajami układała się pomyślnie.

2024.02.29 Warszawa | Spotkanie premiera Donalda Tuska z premier Łotwy Eviką Siliną Fot: Krystian Maj/KPRM
Polska i Łotwa będą współpracować na rzecz rozwiązania kwestii związanych z rolnictwem Fot. Krystian Maj KPRM

Pracujemy na rzecz bezpieczeństwa w Europie

Premier Donald Tusk podkreślił, że najważniejszym tematem dla naszego regionu jest aktualnie bezpieczeństwo. Wspomniał również o wzmocnieniu NATO, dzięki  przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Tematem rozmów była również sytuacja w Mołdawii.

„Rozmawialiśmy przede wszystkim o sprawach bezpieczeństwa – Łotwy, Polski, całego regionu Unii Europejskiej i NATO” – poinformował Premier Donald Tusk.

Zagrożenie ze strony Rosji jest realne i państwa europejskie oraz NATO muszą podjąć działania, które zwiększą nasz potencjał militarny.

„Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu i agresja rosyjska na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich” – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.

Ukraina może dalej liczyć na pomoc Polski i Łotwy

Państwa Unii Europejskiej i NATO muszą dalej wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjskim agresorem. Łotwa to doskonale rozumie.

Powinniśmy współpracować z Unią Europejską i NATO i nadal będziemy najgłośniejsi w podkreślaniu tego, że potrzebne jest odpowiednie wsparcie dla Ukrainy – tak, aby mogła wygrać tę wojnę. Nasza przyszłość w zasadzie zależy od tej współpracy” – przekazała szefowa łotewskiego rządu.

Stabilny rynek rolny to priorytet

Zapewnienie bezpieczeństwa rolnikom jest priorytetem dla obu rządów. Problem związany z nadwyżkami żywności i zboża, czyli problem nierównej konkurencji, to nie tylko kwestia Ukrainy. Rynek w Europie i w Polsce destabilizowany jest przez niekontrolowany napływ produktów z Rosji i Białorusi. Łotwa wprowadziła embargo na produkty z Rosji. Polski rząd również rozważy taką możliwość.

Łotwa zdecydowała się na embargo, jeśli chodzi o produkty rosyjskie. Taka była decyzja łotewskiego parlamentu. Chcę powiedzieć, że będziemy pilnie studiowali tę decyzję łotewską i nie wykluczam, że także Polska podejmie tutaj stosowną inicjatywę” – mówił Premier Donald Tusk.

Premier Łotwy Evika Siliņa zadeklarowała wsparcie dla polskiego rządu, jeśli podejmiemy decyzję o nałożeniu embargo na rosyjskie produkty.

Nałożyliśmy embargo na produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Z otwartością podzielimy się z Polską tym co zrobiliśmy. Jeżeli Polska zdecydowałaby się na takie same kroki, my będziemy w tym wspierać, będziemy waszym partnerem w tym działaniu” – zaznaczyła Premier Evika Siliņa.

Współpraca na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk przedstawił również działania, które podejmie Warszawa i Ryga na rzecz zwiększenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa m.in. energetycznego czy transportowego.

„Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, to pracujemy nad integracją naszych sieci energetycznych z Polską. Mamy już plan działania i wszystko jest wprowadzane po obu stronach” – podkreśliła łotewska Premier.

Szef polskiego rządu podziękował łotewskiej Premier za dotychczasową udaną współpracę.

„Cieszę się, że w tych wszystkich kluczowych sprawach mamy pełne zrozumienie w stolicach regionu, a między Rygą a Warszawą te relacje są naprawdę świetne. Też tak się dobrze składa, że współpracujemy bardzo dobrze z panią Premier w Brukseli, jesteśmy z tej samej rodziny politycznej, to też ułatwia nam ustalanie wspólnych stanowisk. Umówiliśmy się właśnie na taką wspólną pracę i wspólne stanowiska także w Brukseli” – zaznaczył Premier Donald Tusk.

Źródło: premier.gov

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wędzone jabłko sechlońskie z oznaczeniem ChOG

Nazwa „wędzone jabłko sechlońskie” 9 kwietnia 2024 r. została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics