Polska żywność za granicą

„Polska żywność za granicą: sukcesy, szanse i wyzwania“ to temat panelu dyskusyjnego, w którym 9 maja 2024 r. wziął udział podsekretarz stanu Adam Nowak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wiceminister Nowak podkreślił, że tak ogromny, 10-krotny wzrost eksportu polskiej żywności przez 20 lat Polski w Unii Europejskiej, nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i rozwój sektora przetwórczego, który doskonale wykorzystał swój potencjał eksportowy.

Polska żywność za granicą

Wiceminister Adam Nowak spotkał się także z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Sukces eksportowy polskiej żywności

– Dziękuję przetwórcom, eksporterom, przedsiębiorcom, bo dzięki nim możliwy był tak duży sukces eksportowy i 10-krotny wzrost wielkości eksportu polskich produktów rolno-spożywczych przez 20 lat Polski w Unii Europejskiej – powiedział podsekretarz stanu Adam Nowak, wskazując, że w okresie 20 lat członkostwa Polski w UE wartość eksportu polskiej żywności wzrosła do 51,8 mld euro w 2023 r.

– Dzięki rozwojowi i unowocześnieniu przetwórstwa rolno-spożywczego, także przy wykorzystaniu środków unijnych, mogli rozwijać się również polscy rolnicy i cała polska gospodarka – dodał wiceminister.

Odbiorcy polskiej żywności

Jak zauważył wiceminister Adam Nowak, największym, tradycyjnym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych jest rynek UE.

– Spadek populacji w Europie wymusza jednak konieczność poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskiej żywności. Liczba mieszkańców globu i zapotrzebowanie na żywność systematycznie rosną – podkreślił podsekretarz stanu.

Szanse i wyzwania

Jako jedną z istotnych szans dla polskiego sektora rolno-spożywczego wiceminister Nowak wskazał potencjał produkcji energii. Zdaniem podsekretarza stanu jednym z ważnych zadań polskiego rządu jest wsparcie naszej gospodarki poza granicami kraju, poprzez działalność radców rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych.

Wiceminister Nowak stwierdził, że konieczne ze strony państwa jest także wzmocnienie sektora rolno-spożywczego poprzez wsparcie edukacji, badań naukowych i innowacji. Zadania te realizują m.in. instytucje podległe MRiRW.

– Ważnym zadaniem jest przygotowanie kompetentnych kadr. Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlegają 64 szkoły rolnicze, które są aktywne również w obszarze przetwórstwa rolno-spożywczego – powiedział wiceminister.

Tematy panelu dyskusyjnego

W trakcie panelu „Polska żywność za granicą: sukcesy, szanse i wyzwania“ poruszone zostały następujące tematy:

  • Jak zwiększać wartość dodaną polskiego eksportu?
  • Eksport polskich marek i produktów przetworzonych.
  • Rynek UE głównym odbiorcą polskiej żywności – jak na eksport wpłynie stagnacja niemieckiej gospodarki? Rynki państw trzecich – gdzie szukać szans dla polskiej żywności (Azja, Bliski Wschód).
  • Konkurencyjność polskiej żywności w kontekście zbliżenia Ukrainy z UE – zagrożenia, przewagi, recepty.

O wydarzeniu

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. Tematyka kongresu uwzględnia złożoną sytuację geopolityczną i jej wpływ na gospodarkę. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele zagranicznych firm, instytucji, organizacji oraz rządów.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics