Polskie borówki będą mogły być eksportowane do Chin

21 czerwca 2023 r. podczas spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z Ministrem Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) Panem Yu Jianhua został podpisany „Protokół ustalający warunki fitosanitarne dla świeżych owoców borówki wysokiej, eksportowanych z Polski do Chin”. Tym samym pomyślnie zakończono trwające od 2021 roku działania mające na celu otwarcie rynku chińskiego dla polskich borówek i umożliwienie polskim plantatorom oraz przedsiębiorcom eksport tych owoców do Chin. 

Polskie borówki będą mogły być eksportowane do Chin

Prace konieczne dla otwarcia chińskiego rynku były prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy zaangażowaniu Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli branży, min. Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki. W ramach procedury ustalania warunków fitosanitarnych,  w lipcu 2022 r. przedstawiciele strony chińskiej (GACC) zrealizowali audyt w kilku wybranych miejscach produkcji oraz pakowalniach owoców, zlokalizowanych na terenie województw: lubelskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego, aby zapoznać się z organizacją produkcji i przygotowania owoców borówki do sprzedaży, a także ochroną plantacji przed chorobami i szkodnikami.

Warunki eksportu borówek do Chin

Owoce, które będą eksportowane do Chin będą musiały pochodzić z zarejestrowanych w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) plantacji i pakowalni, które realizują szczegółowe wymagania określone w Protokole i pozostają pod nadzorem PIORiN (wymagania dostępne są pod linkiem: protokol_dla_borowki_pl.pdf (piorin.gov.pl)). Jednocześnie przypominamy, że zainteresowani eksportem do Chin producenci owoców borówki oraz przedsiębiorcy zajmujący się ich pakowaniem, którzy mają w danym sezonie zamiar uprawiać i pakować owoce przeznaczone na rynek chiński, powinni w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku zgłosić się do właściwej terenowo jednostki PIORiN (zgodnie z art. 50 Ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami)  http://piorin.gov.pl/wiorin/.

Wizja wdrożenia rolnictwa regeneratywnego na ponad 160 mln hektarów

Źródło: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics