Polskie jabłka znowu górą!

Zgodnie z danymi Eurostatu, eksport polskich jabłek w sezonie 2012/2013 ukształtował się na rekordowym poziomie wynoszącym 1,2 mln ton. Co nie jest zaskoczeniem, aż 60% tej wielkości trafiło na rynek rosyjski  – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

 \"\"

 

Eksport do Federacji Rosyjskiej zanotował w relacji r/r wzrost o blisko 70%. Więcej, o 155%, wyeksportowano również na rynki Unii Europejskiej – 210 tys. ton, co było najwyższym wolumenem w okresie ostatnich 4 sezonów.

Rekordowa ubiegłoroczna produkcja w kraju i mniejsza podaż jabłek w UE pozwoliły również na eksport jabłek do krajów, które do tej pory nie występowały na mapie polskiego handlu tymi owocami, bądź miały bardzo niewielki udział. Była to między innymi Hiszpania czy też Chorwacja.

Czytaj także:
Ceny skupu jabłek w górę!

Uwaga na cytrusy przywożone z RPA!

W sezonie 2012/2013 wyeksportowano tam odpowiednio 8 i 7,7 tys. ton jabłek podczas gdy rok wcześniej, według danych Eurostatu, była to wielkość zerowa. W eksporcie pojawiły się kraje spoza Europy takie jak Algieria oraz Egipt – odpowiednio 3,2 i 1,4 tys. ton.

Co prawda wolumenowo jest to wciąż ułamek procenta, lecz poniekąd świadczyć może o możliwościach potencjalnego eksportu do tych krajów również w latach kolejnych.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polacy uznają pszczoły za zwierzęta wymagające największej ochrony

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że ponad 69 proc. respondentów uznaje pszczoły za zwierzęta wymagające największej ochrony w Polsce, a niemal trzy czwarte...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics