Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe

W sezonie 2013/14 na świecie spodziewany jest znaczny wzrost zużycia zbóż na cele przemysłowe – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Według najnowszych prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) wykorzystanie zbóż na cele przemysłowe w sezonie 2013/14 zanotuje największy wzrost od czterech lat. Ma ono wynieść blisko 320 mln t, czyli o 17 mln t więcej niż w sezonie 2012/13.

 

\"\"

 

Za wzrost będzie odpowiadało głównie większe prognozowane zużycie kukurydzy na produkcję etanolu w Stanach Zjednoczonych, a także do produkcji cukrów w Chinach. Wg MRZ w skali świata produkcja etanolu pochłonie w bieżącym sezonie 164,5 mln t zbóż, w tym etanolu wykorzystywanego jako składnik biopaliw 149,1 mln t.

Czytaj także:
Zmiany w biopaliwach. Stracą rolnicy.

Koniec kryzysu?! Orędzie o stanie UE
Dobra zaprawa podstawą budowania plonu!

W stosunku do ubiegłego sezonu zużycie zboża do produkcji biopaliw wzrośnie znacznie, bo o 5,8% (8,2 mln t). W największym stopniu będzie to rezultat zmian w Stanach Zjednoczonych, gdzie przewiduje się wzrost wykorzystania kukurydzy o 6,4 mln t do 124,5 mln t. Zużycie zbóż do produkcji skrobi i cukrów pochodnych w bieżącym sezonie prognozowane jest na 118,7 mln t, wobec 110,9 mln t w minionym sezonie, co oznacza wzrost o 7,0%.

Jest to rezultat szybko rosnącej produkcji skrobi i cukrów pochodzenia zbożowego na potrzeby przemysłu spożywczego w Chinach. Na ten cen zużyte zostanie w bieżącym sezonie aż 50 mln t zbóż, czyli o 11% więcej niż w ubiegłym sezonie. Państwo Środka odpowiadać będzie tym samym za 42% światowego zużycia zbóż na ten cel.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics