Pomoc unijna przedłużona. Polscy rolnicy otrzymają największe wsparcie

Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu programów pomocy finansowej w związku z rosyjskim embargiem do końca czerwca przyszłego roku. Chodzi o wsparcie sektorów: mleczarskiego oraz owoców i warzyw. Najwięcej pieniędzy otrzymają polscy rolnicy.

 

\"rolnictwo,

Obecnie Komisja Europejska pracuje obecnie nad ostatnimi szczegółami w celu formalnego przyjęcia odpowiednich decyzji prawnych w nadchodzących tygodniach.

W przypadku sektora owoców i warzyw przewidziane środki mogą wejść w życie już za kilka dni, zaś dla sektora mleczarskiego – od 1 października br. Zamiar przedłużenia niektórych z istniejących środków został po raz pierwszy ogłoszony przez komisarza Phila Hogana, odpowiedzialnego za rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów ds. Rolnictwa.

– Znaczące działania podejmowane do tej pory przez Unię Europejską potwierdzają solidarność UE z rolnikami, których rosyjski zakaz dotknął najbardziej. Działania te odegrały również ważną rolę w zmniejszaniu negatywnych skutków tego zakazu. Zakaz obowiązuje już od prawie roku, a my musimy kontynuować zapewnianie siatki bezpieczeństwa, aby chronić producentów, którzy stoją w obliczu trudności związanych z zakazem – powiedział Hogan.

W przypadku sektora mleczarskiego wsparcie będzie polegać na publicznym (interwencyjnym) skupie na otwartym rynku i dopłatach do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Środki te aktualnie obowiązują i, w przypadku ich nieprzedłużenia, wygasłyby 30 września 2015 r.

Czytaj także:

Można już składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego
Kolejne 8 działań PROW 2014-2020 ruszy jeszcze w tym roku
Susza, grad, huragan. Szkody spowodowane przez klęski żywiołowe lepiej zgłaszać jak najszybciej

Interwencja będzie przedłużona na okres od 1 października 2015 r. do 29 lutego 2016 r., aby uniknąć przerwy w jej stosowaniu (w przypadku przetworów mlecznych interwencja otwierana jest systematycznie co roku na okres od 1 marca do 30 września). Środek w postaci dopłat do prywatnego przechowywania (do którego nie ma zastosowanie automatyczne otwarcie) zostanie również przedłużony do 29 lutego 2016 r.

W przypadku owoców i warzyw Komisja proponuje przedłużenie do 30 czerwca 2016 r. środków, które miały wygasnąć 30 czerwca 2015 r. i które obejmują grupy owoców i warzyw (w tym brzoskwinie i nektaryny). Środki te zostaną przeznaczone na wycofywanie z rynku produktów w celu ich bezpłatnej dystrybucji przez organizacje charytatywne oraz produktów przeznaczanych na inne cele (np. na materiał paszowy, kompostowanie, destylację). Do środków tych należą także tzw. zielone zbiory oraz niezbieranie plonów.

Państwom członkowskim, które w ciągu ostatnich trzech lat eksportowały znaczne ilości do Rosji, zostaną przyznane limity ilościowe. Ponadto, aby nadal stabilizować rynek, dodatkowa ilość nieprzekraczająca 3 tys. ton będzie mogła zostać wycofana z obiegu we wszystkich państwach członkowskich.

Prawie połowa budżetu przewidziana na wsparcie unijnych rolników trafi do Polski. Nasi sadownicy mają dostać odszkodowanie za prawie 300 tysięcy ton jabłek i gruszek. Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za wycofanie z rynku prawie 2 tysięcy ton śliwek i winogron, ponad 31 tysięcy ton pomidorów, ogórków, marchwi i słodkiej papryki.

W ramach wyjątkowych środków wsparcia, wdrożonych do 30 czerwca 2015 r., wycofano z obiegu w całej UE prawie 770 tys. ton owoców i warzyw, przeznaczając na takie wsparcie ok. 155 mln euro.

Jeśli zaś chodzi o sektor mleczny od rozpoczęcia działania systemu we wrześniu 2014 r. w krajach UE prywatnie przechowuje się prawie 108 652 tony masła oraz 40 045 ton odtłuszczonego mleka w proszku. Interwencyjnemu skupowi poddanych zostało 1 176 ton odtłuszczonego mleka w proszku.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/betancourt
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here