Porażająca susza! Tegoroczny lipiec najgorętszy w historii pomiarów

Według wyliczeń europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S) tegoroczny lipiec mógł w Europie być minimalnie gorętszy od tego z 2016 r. A to oznaczałoby, że było najcieplej od 1880 r., czyli od początku monitorowania średnich temperatur na Starym Kontynencie.

António Guterres, Arktyka, Belgia, Europejska Agencja Kosmiczna, Komisja Europejska, program Copernicus, Światowa Organizacja Meteorologiczna, wzrost temperatur, zmiany klimatyczne, susza

C3S jest jednym z 6 projektów tematycznych realizowanych w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu obserwacji Ziemi w kosmosu Copernicus. Program ten realizują wspólnie Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna.

Rekordowe temperatury we Francji, Belgii czy Niemczech

Szef projektu C3S Jean-Noel Thepaut ogłosił, że analiza danych dotyczących pierwszych 29 lipcowych dni w tym roku pokazuje, że temperatury były rekordowo wysokie. „Lipiec jest generalnie najcieplejszym miesiącem każdego roku na świecie, ale według naszych tegorocznych danych lipiec 2019 r. był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano” – powiedział Thepaut.

Według wyliczeń C3S średnia temperatura w poprzednim miesiącu była o 0,04 stopnia Celsjusza wyższa niż w lipcu 2016 r., który dotąd był uznawany za rekordowy. Ale badacze z programu Copernicus zastrzegli, że różnica jest na tyle niewielka, że możliwe jest, że inne ośrodki badawcze na świecie uzyskają nieco odmienne rezultaty.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w ubiegłym miesiącu rekordowo wysokie temperatury odnotowano m.in. w takich europejskich państwach jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia czy Norwegia. W wielu miejscach w tych krajach (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Norwegii) notowano przez kilka dni z rzędu temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza.

WMO również mówi o rekordach

Thepaut ostrzegł, że jeśli ludzkość dalej emitować będzie do atmosfery tyle gazów cieplarnianych co obecnie, to w kolejnych latach mogą paść kolejne rekordy. Również działająca pod auspicjami ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) obliczyła, że tegoroczny lipiec jest minimalnie cieplejszy niż ten z 2016 r. Eksperci WMO podkreślili jednocześnie, że o ile w 2016 r. za rekordowe upały odpowiadało m.in. wyjątkowo nasilone zjawisko El Niño (polega ono na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Pacyfiku), o tyle w 2019 r. El Niño nie było szczególnie nasilone.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zwrócił uwagę na to, że nie tylko Europa zmagała się w lipcu z rekordowymi upałami. „W tym roku widzieliśmy, jakie rekordy temperatury padały od New Delhi po Anchorage na Alasce, od Paryża oo Santiago w Chile, od Adelajdy w Australii po Koło Podbiegunowe. Jeśli nie podejmiemy teraz działań w sprawie zmian klimatu, te ekstremalne zjawiska pogodowe będą tylko wierzchołkiem góry lodowej. Zawsze przeżywaliśmy gorące lata. Ale to nie jest lato naszej młodości. To nie jest lato z czasów mojego dziadka” – mówił Guterres.

Arktyka topi się rekordowo szybko

Rekordowym upałom towarzyszyło także rekordowe topnienie lodowców w rejonie Arktyki lub w miejscach położonych tuż obok terenów arktycznych. Najwyższe od lat temperatury notowano m.in. na północy Norwegii czy na Grenlandii. Topnienie pokrywy lodowej i śnieżnej w Arktyce mocno przyspieszyło. W tym roku zanotowano tempo, jakiego naukowcy jeszcze niedawno spodziewali się dopiero w połowie XXI wieku.

„Lipiec ponownie napisał historię klimatu, z dziesiątkami nowych rekordów temperatury na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym. Upałowi towarzyszyło dramatyczne topienie lodu na Grenlandii, w Arktyce i na lodowcach europejskich. Drugi rok z rzędu w Arktyce szalały pożary niszcząc niegdyś dziewicze lasy, które kiedyś absorbowały dwutlenek węgla, a zamiast tego zamieniły je w ogniste źródła gazów cieplarnianych. To nie jest science fiction, to jest rzeczywistość zmian klimatu. To się dzieje teraz i pogorszy się w przyszłości bez pilnych działań na rzecz klimatu” – alarmował sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

C3S obliczyło natomiast, że średnia tegoroczna lipcowa temperatura dla całej Ziemi była o 0,56 stopnia Celjusza wyższa niż średnia dla lat 1981-2000 oraz o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia dla epoko przedindustrialnej.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,876ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE