Prezydent broni prośnych loch

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o rozważenie wyłączenia z odstrzału loch w ciąży – poinformowała Kancelaria Prezydenta po spotkaniu w sprawie planowanego odstrzału dzików.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o rozważenie wyłączenia z odstrzału loch w ciąży - poinformowała Kancelaria Prezydenta po spotkaniu w sprawie planowanego odstrzału dzików.  Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z ministrami rolnictwa i środowiska – Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz Henrykiem Kowalczykiem, a także z Pełnomocnikiem Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium RP, wiceministrem rolnictwa Szymonem Giżyńskim oraz Głównym Lekarzem Weterynarii Pawłem Niemczukiem. W rozmowach wzięła również udział Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.   W trakcie spotkania omówiono kwestię zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania ASF, zalecanej przez UE. Omówiono także sytuację rolników polskich na obszarach dotkniętych występowaniem tej choroby i możliwości zminimalizowania ryzyka pojawienia się jej w innych miejscach. Jednocześnie Prezydent RP zwrócił się do Ministra Środowiska o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch.  Odstrzał dzików do końca lutego Kilka dni temu Polski Związek Łowiecki zapowiedział masowy odstrzał dzików, mający ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF wśród trzody chlewnej. Od 12 stycznia do końca lutego myśliwi mają przeprowadzić odstrzał 210 tys. dzików. Przeciwni ograniczaniu populacji tych zwierząt są środowiska ekologów, a także część naukowców związanych z instytutami Polskiej Akademii Nauk. - Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii (ukierunkowanych na rzeczywisty mechanizm roznoszenia ASF związany ze świadomym bądź nieświadomym udziałem człowieka), mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce - czytamy w liście otwartym, wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z ministrami rolnictwa i środowiska – Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz Henrykiem Kowalczykiem, a także z Pełnomocnikiem Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium RP, wiceministrem rolnictwa Szymonem Giżyńskim oraz Głównym Lekarzem Weterynarii Pawłem Niemczukiem. W rozmowach wzięła również udział Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

W trakcie spotkania omówiono kwestię zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania ASF, zalecanej przez UE. Omówiono także sytuację rolników polskich na obszarach dotkniętych występowaniem tej choroby i możliwości zminimalizowania ryzyka pojawienia się jej w innych miejscach. Jednocześnie Prezydent RP zwrócił się do Ministra Środowiska o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch.

Odstrzał dzików do końca lutego

Kilka dni temu Polski Związek Łowiecki zapowiedział masowy odstrzał dzików, mający ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF wśród trzody chlewnej. Od 12 stycznia do końca lutego myśliwi mają przeprowadzić odstrzał 210 tys. dzików.

Przeciwni ograniczaniu populacji tych zwierząt są środowiska ekologów, a także część naukowców związanych z instytutami Polskiej Akademii Nauk.

– Apelujemy o natychmiastowe cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików i wdrożenie alternatywnych działań na bazie wiedzy naukowej i eksperckich opinii (ukierunkowanych na rzeczywisty mechanizm roznoszenia ASF związany ze świadomym bądź nieświadomym udziałem człowieka), mających na celu wstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce – czytamy w liście otwartym, wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here