Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszach

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o paszach. Określa ona zasady dotyczące wytwarzania, składu, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej dla zwierząt. Nowelizacja przesuwa także zakaz stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2025 roku.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszach

Celem ustawy jest wprowadzenie przepisów umożliwiających stosowanie w polskim porządku prawnym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/4 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającego dyrektywę Rady 90/167/EWG, zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/4”.

Rozporządzenie 2019/4 określa zasady dotyczące wytwarzania, składu, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej dla zwierząt. Rozporządzenie stanowi, że paszę leczniczą można wytwarzać jedynie z weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych na podstawie przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych. Zgodnie z rozporządzeniem 2019/4, państwa członkowskie mają zapewnić, aby podmioty działające na rynku pasz zajmujące się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub wprowadzaniem na rynek paszy leczniczej lub produktów pośrednich zostały zatwierdzone przez właściwy organ i znajdowały się pod jego kontrolą. W odniesieniu do pozostałych podmiotów działających na rynku pasz, państwa członkowskie są obowiązane do wprowadzenia procedur krajowych, aby zapewnić, żeby właściwe organy otrzymywały stosowane informacje dotyczące działalności tych podmiotów.

Ustawa określa właściwość organów w zakresie regulowanym rozporządzeniem 2019/4. Wojewódzki lekarz weterynarii został wskazany jako podmiot właściwy w zakresie dotyczącym urzędowych kontroli i innych czynności urzędowych w odniesieniu do pasz leczniczych. Z kolei powiatowy lekarz weterynarii będzie organem właściwym do przyjmowania zawiadomień o tym, że wprowadzana do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasza lecznicza pochodzi z mobilnej wytwórni pasz, posiadającej zatwierdzenie w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. W obecnym stanie prawnym Główny Lekarz Weterynarii prowadzi krajowy wykaz podmiotów działających na rynku pasz, przy czym w przedłożonej ustawie rozszerzono ten wykaz o mobilne wytwórnie pasz leczniczych.

Zostały usunięte z ustawy o paszach przepisy wyznaczające zasady wytwarzania i stosowania pasz leczniczych, obrotu nimi, a także wymagania dotyczące ich jakości i sposobu sprawowania nadzoru nad tymi paszami oraz ich urzędowej kontroli, gdyż reguły te będą wynikały wprost z przepisów unijnych.

Określono w ustawie, że warunkiem rozpoczęcia działalności na rynku pasz leczniczych, z wyłączeniem posiadaczy zwierząt futerkowych, będzie uzyskanie wpisu na listę prowadzoną przez właściwego wojewódzkiego lekarza weterynarii, a także określono tryb wpisu na tę listę oraz skreślenia z niej.

Recepta weterynaryjna na paszę leczniczą

Wprowadzono w ustawie pojęcie recepty weterynaryjnej na paszę leczniczą, która jest odzwierciedleniem obecnie funkcjonującego zlecenia na paszę leczniczą.

Nałożono na podmioty stosujące paszę leczniczą w swoich gospodarstwach, podmioty prowadzące handel detaliczny paszą leczniczą dla zwierząt domowych oraz posiadaczy zwierząt futerkowych obowiązek przekazania niezużytej lub przeterminowanej paszy leczniczej podmiotom transportującym lub przechowującym tą paszę lub produkty pośrednie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach, albo podmiotom zajmującym się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub wprowadzaniem na rynek paszy leczniczej lub produktów pośrednich.

Wprowadzenie systemu gromadzenia i usuwania niezużytych lub przeterminowanych pasz leczniczych lub produktów pośrednich związane jest z koniecznością zmiany ustawy o odpadach w zakresie rozszerzenia katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów. Katalog podmiotów zostanie rozszerzony o wytwórnie pasz leczniczych, podmioty, które jedynie transportują lub przechowują paszę leczniczą lub produkty pośrednie wyłącznie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach, oraz podmioty prowadzące handel detaliczny paszą leczniczą dla zwierząt domowych.

Nowe kary

Wprowadzono także kary za: brak powiadomienia powiatowego lekarza weterynarii, w przypadku gdy podmiot wytwarza paszę leczniczą w mobilnej wytwórni pasz leczniczych, która posiada zatwierdzenie w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, a wprowadza paszę leczniczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nieprzekazywanie niezużytych lub przeterminowanych pasz leczniczych, nieprzyjmowanie niezużytych lub przeterminowanych pasz leczniczych, nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia 2019/4 dotyczących reklamowania pasz leczniczych. Podmioty nieprzestrzegające powyższych przepisów będą podlegały karze grzywny.

Program „Czyste Powietrze” z nowymi dotacjami

Przesunięcie zakazu stosowania pasz GMO

Ustawa dokonuje przesunięcia terminu wejścia w życie przepisu zawartego w art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o paszach, w którym ustanowiony został zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego, z dnia 1 stycznia 2023 r. na dzień 1 stycznia 2025 r.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 15, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Źródło: Prezydent.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kwitnący rzepak – uwaga na pszczoły! PIORiN kontroluje pola

Uprawa rzepaku wymaga od rolnika dużej wiedzy, zaangażowania, terminowego wykonywania zabiegów uprawowych, zwłaszcza precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. Niezbędna jest profesjonalna ochrona insektycydowa, gdyż...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics