Procam ma sposób na śmietkę kapuścianą

Producenci rzepaku od kilku lat zmagają się z problemem ochrony rzepaku przed śmietką kapuścianą. Zakaz stosowania zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy powoduje, że walka z tym szkodnikiem jest utrudniona.  Naprzeciw tym problemom wychodzi PROCAM, oferując nowy preparat Delia Stop, który wpływa na ograniczenie rozwoju populacji larw śmietki kapuścianej w glebie.

\"rolnictwo,

Delia Stop to preparat wyprodukowany przez polską firmę BIO-GEN. Stosuje się go doglebowo bezpośrednio przed siewem, jak i nalistnie, do fazy 2-4 liści właściwych rzepaku. Środek ten służy do higienizacji środowiska upraw roślin kapustowatych. Zawarte w nim wyciągi roślinne zawarte regulują rozwój odpowiedniej mikroflory na korzeniach, łodygach i liściach roślin powodując, że roślina jest znacznie mniej atrakcyjna dla owadów tam żerujących. Delia Stop wpływa na ograniczenie rozwoju populacji larw śmietki kapuścianej w glebie, poprzez stworzenie niekorzystnych warunków do ich rozwoju przez co ogranicza jej szkodliwość szczególnie przy wylocie III pokolenia na jesienne uprawy rzepaku ozimego.

Stosowanie Delia Stop

Producent zaleza stosowanie Delia Stop w uprawie rzepaku w dawce 100 g/ha. Oprysk drobnokroplisty lub grubokroplisty (zalecana ilość cieczy 200-400 l/ha) należy wykonać bezpośrednio przed siewem, następnie podczas siewu wymieszać preparat z glebą. Jeśli to możliwe, zaleca się stosowanie preparatu przed opadami deszczu. W przypadku braku opadów mimo wszystko starać się stosować przedsiewnie. Preparat można mieszać z RSM i innymi agrochemikaliami. Delia Stop nie można stosować łącznie z fungicydami.

 

Śmietka kapuściana zagrożeniem dla rzepaku

Śmietka kapuściana to muchówka dorastająca do 6 mm z bardzo charakterystyczną czerwoną plamką na srebrzystym czole. Szkodliwe są formy żerujących larw.

Przełom sierpnia i września to okres intensywnego składania jaj przez samicę śmietki kapuścianej. Jedna samica może złożyć wokół szyjki korzeniowej do 100 białych, podłużnych jaj. Larwy wylegają się już po 4-8 dniach (w zależności od temperatury) i natychmiast przystępują do żerowania wokół szyjki korzeniowej rzepaku, poruszając się ku podziemnej części rośliny.

Szkodliwe larwy wyrządzają znaczne szkody nie tylko w rzepaku ozimym, lecz również w uprawie warzyw takich jak kapusta, brokuł, brukiew.

Powstałe na korzeniach głębokie rany mogą być otwartą drogą do licznych patogenów grzybowych oraz bakteryjnych, stanowią również doskonałe miejsce do żerowania innych szkodników, jak larwy pchełek czy chowaczy.

Redakcja AgroNews, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here