Produkcja rolna wzrosła o 30 proc. Minister Sawicki podsumowuje ostatnie osiem lat w rolnictwie

Po ośmiu latach chciałem dzisiaj serdecznie podziękować rolnikom, przedsiębiorcom, przetwórcom, ale także handlowcom za pracę na rzecz unowocześniania polskiego rolnictwa. Za to, że polskie, bardzo dobre, produkty żywnościowe, najsmaczniejsze, najzdrowsze są obecne nie tylko w całej Unii Europejskiej, ale także w 73 państwach świata – tymi słowami minister Marek Sawicki rozpoczął konferencję prasową poświęconą ocenie rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2007-2015.

\"rolnictwo\"

– Przez te ostatnie osiem lat miałem przyjemność zarządzać i służyć polskim rolnikom, polskiemu rolnictwu – podkreślił szef resortu.

Minister po krótce przedstawił najważniejsze dane dotyczące zmian w tym sektorze gospodarki, za który odpowiada. Zwrócił uwagę, że omawianym okresie nastąpił wzrost produkcji rolnej o około 30%, a od przystąpienia do Unii Europejskiej o około 40 procent. Podkreślił przy tym, że wzrost ten nastąpił w okresie kiedy w państwach, które z nami wstępowały do wspólnoty, nastąpił spadek produkcji rolnej.

– Polskie rolnictwo jest dzisiaj znaczące nie tylko w Unii Europejskiej, ale i w świecie – powiedział minister Sawicki przytaczając jednocześnie dane dotyczące miejsca Polski w Unii Europejskiej w produkcji poszczególnych produktów.

We wspólnocie zajmujemy:

  • I miejsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, jabłek, czarnej porzeczki, pieczarek, pszenżyta i kapusty;
  • II miejsce pod względem produkcji żyta, owsa i truskawek;
  • III miejsce pod względem produkcji buraków cukrowych, pszenicy, rzepaku, ziemniaków, kalafiorów i cebuli.

– To wszystko było możliwe dzięki pracowitości i uporowi, ale także dzięki odwadze i innowacyjności polskich rolników oraz przetwórstwa – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił również uwagę  na wykorzystanie środków unijnych i krajowych, które wspierają rolnictwo i obszary wiejskie.

– Wykorzystanych zostało 100% środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – poinformował minister Sawicki dodając, że – z tych pieniędzy, a wypłacono 69 mld złotych, skorzystało ponad 1,1 mln beneficjentów.

W omawianym okresie wydatki na rolnictwo wzrosły o 51%, o blisko 20 mld złotych.

Podczas konferencji minister poinformował, że jeszcze dziś zostaną podpisane kolejne rozporządzenia, a w piątek zostaną ogłoszone następne uruchamiane działania w ramach PROW 2014-2020.

Obecnie funkcjonuje już 8 działań, a kolejnych 6 będzie ogłoszonych w piątek.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here