Produkcja rzepaku na dobrym poziomie

Copa-Cogeca opublikowała ostateczne tegoroczne szacunki zbiorów roślin oleistych w UE, które ukazują wzrost produkcji rzepaku o 1,9%. Z drugiej strony uprawy słonecznika i soi ucierpiały z powodu suszy – produkcja słonecznika spadła o 9% a soi o 21%.

Gerard Tubery, przewodniczący grupy roboczej "Rośliny oleiste i białkowe" Copa-Cogeca powiedział: "Mimo trudnych warunków klimatycznych w tym roku zbiory rzepaku były dobre, co pokazuje że roślina ta jest w stanie dostosować się do niesprzyjającej pogody, a także może wpłynąć korzystnie na płodozmian, przez co może pozostać głównym źródłem białek roślinnych do produkcji pasz dla sektora hodowli UE. Rośliny białkowe są niezmiernie ważnym elementem produkcji pasz.

Rośliny białkowe wywierają ponadto pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ ograniczają emisję gazów cieplarnianych, zwiększają bioróżnorodność oraz poprawiają jakość gleby. Pierwsze szacunki dotyczące zasiewów w przyszłym sezonie ukazują pewne opóźnienie w niektórych państwach członkowskich ze względu na poważną suszę lub nadmiar wilgoci. Obszar upraw rzepaku ozimego, zwłaszcza w Niemczech, nieznacznie wzrósł w stosunku do roku ubiegłego.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonon dodał "W związku w tym w przyszłości będziemy potrzebować silnej wspólnej polityki rolnej, dysponującej wydajnymi instrumentami zarządzania rynkiem".

Źródło: COPA-COGECA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here