Produkcja wołowiny w UE na tragicznym poziomie

W Polsce pogłowie wołowiny minimalnie w górę.

Produkcja wołowiny w UE jest jak dotychczas niższa, niższa przed rokiem – informuje w cotygodniowej analizie Bank Gospodarki Żywnościowej.

Co więcej, u najważniejszych unijnych producentów notuje się dalszą redukcję pogłowia bydła. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, produkcja wołowiny w UE w bieżącym roku jest znacząco niższa niż przed rokiem. W pierwszych siedmiu miesiącach 2012 r. uboje bydła w UE-27 zarówno w ujęciu liczby sztuk, jak i ich łącznej masy, były o 4,3% niższe niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. W miesiącach maj-czerwiec co roku wybrane kraje UE (najwięksi producenci) zbierają dane na temat pogłowia bydła.

Dotychczas Eurostat i KE opublikowały dane z 10 z 13 zobowiązanych krajów. Jednak na tej podstawie można już wyciągać wniosek, że prawdopodobnie w całej UE pogłowie bydła w analizowanym okresie było niższe niż przed rokiem.

We wspomnianych krajach łącznie pogłowie bydła wyniosło 60,067 mln szt., czyli o 1,5% (929 tys. szt.) mniej niż przed rokiem. Największe spadki zanotowano we Włoszech i w Rumunii, ale inne kraje również miały do czynienia z redukcją pogłowia.

Wyjątkiem jest Polska, w której pogłowie w relacji rocznej minimalnie, bo o 0,3%, zwiększyło się.

Prawdopodobnie ten niewielki wzrost nie oznacza jednak, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową. Bardziej prawdopodobne jest, że wynikał jedynie z wolniejszego tempa ubojów niż w poprzednim roku i niewykluczone, że w grudniu zaobserwujemy spadek pogłowia w relacji rocznej.

Źródło: bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot.: sxc
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here