Prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – USDA dla globalnego rynku zbóż

W prognozie z 8-go lutego 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o symboliczne 1,1 mln ton (-6,4 mln ton w styczniu) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa - USDA dla globalnego rynku zbóż
Prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – USDA dla globalnego rynku zbóż

Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są konsekwencją niższych niż w styczniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-4,6 mln ton – m/m), co tylko częściowo zostało zrekompensowane przez lepsze prognozy zbiorów pszenicy.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,730 mld ton i będzie o 2,4% niższa niż sezon wcześniej. Lutowa prognoza zakłada jednocześnie wyższy o 0,2 mln ton (niż w styczniu) poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,763 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,5% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest minimalne obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 0,7 mln ton w stosunku do stycznia) do 760,0 mln ton na koniec 2022/23.

Rynek zbóż: początek roku z dużymi przecenami

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 33,7 mln ton (-4,2% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,5% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA, Andrzej Bąk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics