Prognozy zbiorów zbóż w 2014r.

Według KE, w sezonie 2014/15 unijna produkcja pszenicy miękkiej pozostanie mniej więcej na poziomie z kończącego się sezonu handlowego – podaje zaspół monitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

W swojej pierwszej prognozie na 2014 r. komisja przewiduje tegoroczną produkcję pszenicy w UE w wysokości 134,7 mln ton wobec 134,3 mln ton sezon wcześniej. Prognoza ta opiera się na założeniu 2,8% wzrostu areału przy jednoczesnym spadku plonów o 2,3% (rok do roku). Takie zbiory byłyby o 5% wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat.

Prognozowane zbiory jęczmienia to 56,4 mln ton, tj. o 2,9 mln ton mniej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Gorsze zbiory będą odzwierciedleniem zarówno mniejszej powierzchni upraw tego gatunku, jak i słabszych plonów. Bardzo wysoka jest prognozowana produkcja kukurydzy.

Czytaj także:
Jak wpływa sytuacja na Ukrainie na rynek zbóż?!
Nowe inwestycje w środowisko dla zdrowia mieszkańców
Jak zapobiegać chorobom roślin?

KE przewiduje ją w wysokości aż 69,4 mln ton w porównaniu do 65,7 mln ton rok wcześniej. Oznacza to zbiory o 13% przekraczające średnią z ostatnich pięciu lat.

Całkowita produkcja zbóż w UE ma wynieść 301,3 mln ton wobec 301,8 mln ton w poprzednim sezonie. Prawie bez zmian w stosunku do zeszłorocznego wyniku pozostanie też unijna produkcja rzepaku. KE przewiduje ją na 20,7 mln ton (20,8 mln ton w zeszłym roku). Będzie to poziom produkcji o 2,5% przekraczający średnią z ostatnich pięciu lat.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here