Pronar otwiera aż trzy nowe hale produkcyjne

Zaledwie pół roku po uruchomieniu nowej hali produkcyjnej w Siemiatyczach Pronar otwiera kolejne. I to aż trzy, choć tym razem w Narwi (pow. hajnowski), gdzie mieści się również siedziba główna firmy. Każda z powstałych hal ma inną specyfikę, ale ogólny cel przyświecający ich budowie był wspólny. Dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych, a w konsekwencji umocnienie pozycji marki w Polsce i ponad 80 innych krajach, gdzie firma eksportuje swoje maszyny i komponenty. Przybędzie też nowych miejsc pracy.

 Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru

Nowe hale uroczyście otwarto w poniedziałek (12.12.). Wśród licznych gości obecny był Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego oraz Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Prezes Pronaru w swoim wystąpieniu nawiązywał do ogromnego kapitału ludzkiego, jakim są ludzie tworzący firmę. Podkreślał również, że w dzisiejszym świecie niesamowicie ważna jest zdolność przedsiębiorstw do opracowywania i wdrażania innowacji.

Małe firmy, które mają obecnie problem z utrzymaniem się, nie tworzą tego co my – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – One nie wprowadzają innowacji. My tworzymy duże projekty, a dziś nauka kieruje się ku cyfryzacji i my musimy za tym podążać. Dlatego budujemy też nowy budynek administracyjny, gdzie będą mogli rozwijać się wszyscy wprowadzający te innowacje, bez konieczności wyjazdu za granicę. 

Pronar otwiera aż trzy nowe hale produkcyjne

Nowa przestrzeń dla nowych możliwości

Pierwsza z otwartych hal stanowi część Fabryki Nr. 1 i będą w niej powstawały elementy z tworzyw sztucznych na bazie poliestrów. Są to między innymi elementy składowe produkowanych już przez firmę rozwiązań, a także elementy główne, jak np. zbiorniki wozów asenizacyjnych. Zaletą zastosowania kompozytu w przypadku wielkogabarytowych maszyn jest stosunkowo niewielka waga, przez co coraz chętniej wybierane są przez rolników.

Druga z hal została przeznaczona do produkcji maszyn do zbioru zielonek i organizacyjnie jest częścią Fabryki w Strabli, która istnieje od 2008 r. Dzięki zwiększeniu powierzchni całego zakładu, Pronar zintensyfikuje produkcję wielkogabarytowych maszyn zielonkowych, wśród których są m.in. ponad 10-metrowe kosiarki dyskowe czy jedyne jak dotąd produkowane w Polsce czterokaruzelowe zgrabiarki.

Trzecia z hal to zupełnie nowy rozdział w historii firmy. Jest to zupełnie nowy zakład produkcyjny (Fabryka nr. 4 w Narwi), gdzie będą powstawały nie produkowane dotąd przez nią komponenty – elektryczne wiązki kablowe. Znajdą one zastosowanie w maszynach Pronaru (rolniczych, komunalnych i recyklingowych), a także będą oferowane podmiotom na rynku krajowym i zagranicznym. Podobnie jak osie, układy jezdne, elementy hydrauliki i pneumatyki czy koła tarczowe, które firma z Narwi regularnie dostarcza największym światowym koncernom.

Pronar otwiera aż trzy nowe hale produkcyjne

Zatrudnienie jeszcze wzrośnie

W nowo powstałych halach pracę łącznie znajdzie blisko 200 osób. Dołączą oni do liczącej już ponad 3000 osób firmowej kadry, co umocni pozycję Pronaru na czele największych pracodawców w woj. podlaskim. Nowe etaty przewidziane są także po zakończeniu kolejnej inwestycji – w budynku administracyjnym powstającym obok siedziby głównej w Narwi.

Wartym odnotowania akcentem, szczególnie ważnym dla ponad trzydziestu pracowników Pronaru, było ich uhonorowanie Medalami za Długoletnią Służbę oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.  Z ust wręczających medale wiceministra i wojewody padło wiele słów uznania dla zarządu i pracowników firmy.

Ja się zachwycam tym, że strzeżecie tego, co jest Waszą główną siłą tj. intelektualnego dorobku, przekładającego się na projekty, wysokiej klasy produkty, którymi jesteście w stanie podbijać świat – mówił Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Dziś, gospodarka to walka. Przedsiębiorcy muszą starać się o konkurencyjność produktów, a żeby tak się stało, one muszą być innowacyjne.

Źródło i fot. Pronar

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics