Protest przeciwko ubojowi rytualnemu

Kilkudziesięciu obrońców praw zwierząt protestowało przeciwko przepisom zezwalającym na ubój rytualny. Pikietowali warszawską siedzibę Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zgłoszenie projektu przepisów w nowym brzmieniu na następnym posiedzeniu rządu zapowiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba z PSL.

 

\"\"

 

Obrońcy praw zwierząt oskarżają partię ludowców o forsowanie przepisów, które zezwalają na niehumanitarne traktowanie zwierząt. – To właśnie ta partia blokuje wprowadzenie ustawy, która dawałaby zwierzętom prawo do humanitarnego uboju. Chodzi o ubój z ogłuszeniem – mówi Monika Bukowska z fundacji Viva.

Protestujący podkreślają, że rytualny ubój zwierząt to jeden z najbardziej okrutnych sposobów ich uśmiercania. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba uważa, że dopuszczenie takiej formy uboju leży w interesie polskich producentów żywności. Eksperci szacują, że wartość eksportu mięsa zwierząt ubijanych bez ogłuszania wynosi od 1,2 mld złotych do nawet 1,5 mld złotych.

W listopadzie Trybunał Konstytucyjny uznał rozporządzenie ministra rolnictwa regulujące kwestię uboju rytualnego za niezgodne z ustawą zasadniczą. Od 1 stycznia nie ma przepisów, które dopuszczałyby ubój rytualny. Ministerstwo rolnictwa opracowało nowy projekt rozwiązań prawnych.

Źródło: TVP Parlament
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here