Przed żniwami rzepaku i zbóż

Za kilka tygodni rozpoczną się żniwa. To okres wieńczący wielomiesięczne wysiłki plantatorów. Zbiór w optymalnych warunkach pozwala uzyskać dobrej jakości surowiec, za który można wynegocjować atrakcyjną cenę.

Susza i deszcze

Od kilku lat w Polsce mamy do czynienia z suszą. Początek roku wskazywał, iż ten sezon będzie podobny do poprzednich. W kwietniu 2020 roku ⅓  obszaru naszego kraju objęta była suszą rolniczą. Był to rezultat bezśnieżnej i ciepłej zimy. Wyjątkowo suchy i ciepły był początek wiosny. Warunki były niekorzystne, niestety możemy spodziewać się wtórnego zachwaszczenie przed żniwami, zarówno na plantacjach rzepaku, jak i zbóż. Problem potęguje wyjątkowo deszczowy czerwiec, który sprzyja bujnemu rozrostowi niepożądanych na stanowisku roślin. Jeśli lipiec okaże się równie wilgotny, rolnicy będą mieli problem ze zbiorami, które utrudniać będzie zarówno wysoka presja ze strony chwastów, jak i wysoka wilgotność nasion i słomy.

Restrykcje KE

Sytuację komplikują także restrykcje Komisji Europejskiej dotyczące przeprowadzania desykacji. Kilka lat temu ograniczyła stosowanie glifosatu, najczęściej wybieranej substancji aktywnej przeznaczonej do wykonywania zabiegów przedżniwnych. Zmiany te dotyczą warunków, jakie muszą być spełnione, aby można było użyć preparaty zawierające ten związek. Aktualnie zabieg można przeprowadzić wyłącznie w miejscach wystąpienia dużego nasilenia chwastów uniemożliwiających zbiór oraz dopuszcza się zastosowanie na plantacji lub jej części wyłącznie w sytuacji, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru. Pozostałe wytyczne dotyczące terminu i warunków agrotechnicznych przeprowadzenia zabiegu pozostają bez zmian. Korzyści związane z przeprowadzeniem tego typu zabiegu, jak zwalczenie chwastów lub umożliwienie zbioru nierównomiernie dojrzewającej plantacji są ewidentne. Dodatkową zaletą tego oprysku, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku wielohektarowych gospodarstw, jest możliwość „manewrowania” terminem zbioru. Jak przeprowadzić zabieg?

Lustracja plantacji

Standardowo oprysk wykonuje się na mniej więcej tydzień przed spodziewanymi żniwami. Chwasty znajdują się wtedy w fazie intensywnego rozwoju, a wilgotność nasion rzepaku wynosi około 30%. Przed wykonaniem zabiegu, by zaplanować optymalny jego termin, niezbędny jest monitoring plantacji i użycie wilgotnościomierza. W przypadku plantacji rzepaku kontrolę przeprowadza się wybierając losowo 20 łuszczyn ze środkowej części głównej łodygi różnych roślin rzepaku. Otwieramy każdą z nich, jeśli ponad 60% nasion zmienia zabarwienie z zielonego na brązowy, to oznacza, iż plantacja gotowa jest do przeprowadzenia zabiegu. Czynność tę powinno się powtórzyć na kilku, typowych dla pola działkach. W fazie BBCH 80-89, tuż przed zbiorem, obserwujemy intensywny przyrost plonu, który może wynosić nawet kilkadziesiąt kilogramów na hektar w ciągu jednej doby. Nie należy zatem przyśpieszać zabiegu.

Zabieg z użyciem glifosatu

Po poprawnie wykonanej lustracji, pozytywnej weryfikacji, która zakwalifikowała plantację do oprysku na ogół odczekujemy jeszcze kilka dni i dopiero przeprowadzamy zabieg. Odpowiednio wykonany zagwarantuje  efektywny zbiór nierówno dojrzewających roślin, obniżenie o kilka procent (3-5%) wilgotności nasion – sprawne żniwa bez przestojów. Dzięki niemu zredukowane zostaje prawdopodobieństwo pękania łuszczyn, plantacja też lepiej dosycha po deszczu czy rosie.

W uprawie pszenicy ozimej zabieg przeprowadza się w fazie dojrzałości woskowej, gdy wilgotność ziarna wynosi 20-30%. W celu osiągnięcia optymalnego efektu zwalczania chwastów oprysk należy wykonać około10 dni przed przewidywanym zbiorem.

Jak pozbyć się mszyc?

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami zabieg można wykonać tylko na mocno zachwaszczonych czy nierówno dojrzewających plantacjach, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości do zbioru. Jest to najefektywniejszy sposób na zwalczenie chwastów wieloletnich, takich jak perz, ostrożeń, powój, a dosuszenie całych nierównomiernie dojrzewających roślin rzepaku pozwala na płynny zbiór. Przykładem preparatu dedykowanego zabiegom przedżniwnym jest Roundup Flex 480. Produkt wyróżnia się szybkim pobieraniem przez roślinę substancji czynnej i jej przemieszczaniem do korzeni. Zastosowana formulacja pozwala na wysoką skuteczność preparatu w zmiennych warunkach pogodowych, nawet gdy już po godzinie od wykonania oprysku spadnie deszcz. Zabieg z użyciem glifosatu daje istotne korzyści, zarówno jeśli chodzi o przebieg żniw, jak i ilość i jakość uzyskiwanego plonu. Należy jednak pamiętać, podczas wykonywania zabiegu przedżniwnego, zwłaszcza na plantacjach rzepaku, mamy do czynienia z zaschniętymi wierzchołkami oraz najsłabszymi łuszczynami. Słabej jakości preparaty, które są gorzej przyswajalne, w sytuacji gdy pobieranie przez rośliny jest słabsze, mogą nie zadziałać, tak jak tego oczekujemy, efektywność ich użycia będzie niska.

O potrzebie wykonania zabiegu zdecyduje pogoda. Jeżeli w najbliższych tygodniach wilgotność powietrza będzie na tyle wysoka, że zakłóci proces dojrzewania nasion i ziarna – spowoduje gwałtowny wzrost chwastów, na wielu plantacjach wykonanie zabiegu będzie bezwzględnie konieczne. W tej sytuacji rolnicy nie złamią unijnych restrykcji.

Anna Rogowska

Zostaw komentarz

  1. Ja do mierzenia wilgotności zbóż używam jedynego słusznego urządzenia, po latach testów i zbierania opinii wybrałem wilgotnościomierz TwistGrain PRO z firmy Dramiński. Polski, profesjonalny i perfekcyjny. 3P 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Solidne wyniki finansowe Grupy Azoty pomimo pandemii

Grupa Azoty odnotowała w 2020 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wynoszące 10,5 mld zł i wynik EBITDA w wysokości 1,3 mld zł, osiągając marżę...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE