Przymrozki, atak szkodników. Co słychać na polach?

Co słychać w polu? Co obecnie zagraża uprawom polowym? Doradcy PROCAM przygotowali aktualny komunikat fitosanitarny.

Procam, chowacz, rdza brunatna, septorioza paskowana liści

Obecnie najważniejsze jest odbudowanie upraw, które przez niskie temperatury i poranne przymrozki są w złym stanie.

– Zalecamy aplikowanie biostymulatorów z nawozami dolistnymi, aby jak najszybciej wyprowadzić rośliny ze stresu fizjologicznego. Tak osłabione rośliny są bardziej podatne na patogeny liści oraz szkodniki, które można znaleźć w żółtym naczyniu – wyjaśniają Doradcy z Grupy Wsparcia Technicznego PROCAM.

Grzyby w natarciu

Wykonywane lustracje plantacji przez Doradców z Grupy Technicznej wskazują na duży rezerwuar grzybni, owocników, a tym samym zarodników chorób grzybowych w uprawach zbóż.

– W najbliższych dniach spodziewamy się wyraźnego ocieplenia, które w połączeniu z dużą ilością wilgoci w wierzchnich warstwach gleby może prowadzić do infekcji osłabionych roślin. Szczególnie narażone na choroby są rośliny zaatakowane przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści pszenicy oraz porażone przez rdzę żółtą i rdzę brunatną – czytamy w komunikacie Procam.

Dodatkowo osłabione są systemy korzeniowe, które są porażone przez pałecznicę zbóż i traw oraz nieodbudowane jeszcze korzenie włośnikowe. W przypadku złej struktury kwasowości gleby oraz zasolenia, stanowi to duże wyzwanie już na początku ochrony i nawożenia upraw rolniczych.

Bardzo rozkrzewione łany zbóż. Jak je skracać, żeby nie wyległy?

Atak szkodników

Zdaniem doradców Procam, aktualnie wyzwaniem jest monitorowanie uprawy rzepaku na obecność przemrożeń i infekcji szarej pleśni, a także suchej zgnilizny kapustnych oraz odpowiedniej ochrony przed szkodnikami.

– W ostatnich dniach przed nadejściem mrozów odnotowane zostały wyloty chowaczy łodygowych, w kolejnych dniach spodziewamy się kolejnych wylotów o dużym nasileniu, jednak z większą liczbą chowacza czterozębnego od chowacza brukwiaczka. Szkodniki te od razu zaczną żerować i składać jaja. W żółtych naczyniach i na żółtych tablicach można się spodziewać skrzypionki zbożowej i słodyszka rzepakowego.
Do ostatnio identyfikowanych szkodników glebowych takich jak łokaś garbatek czy rolnice należy zwrócić uwagę na pędraki, w tym wypadku na chrabąszcza majowego. Pamiętajmy szczególnie przy zabiegach insektycydowych na wylot pożytecznej entomofauny, w tym oczywiście zapylaczy – czytamy w komunikacie.

Redakcja AgroNews, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here