Przyorujesz obornik zrób zdjęcie! Warunek konieczny w ramach ekoschematów

W projekcie rozporządzenia MRiRW dotyczącego ekoschematów określono zasady przyznawania punktów w ramach praktyki dotyczącej ekoschematu rolnictwo węglowe: wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji. Punkty w ramach tej praktyki będą przyznawane jeżeli rolnik na jej potwierdzenie prześle do Agencji zdjęcie tak zwane zdjęcie geotagowane, wykonania praktyki.

Przyorujesz obornik zrób zdjęcie! Warunek konieczny w ramach ekoschematów

Płatności zależne od zdjęcia

Jeżeli praktyka  była wykonania po dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach ekoschematów – zdjęcie należy wykonać i przesłać nie później jednak niż do dnia 7 grudnia roku składania  wniosków. W przypadku, gdy praktyka była wykonana przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca roku składania wniosku o przyznanie płatności, to zdjęcie należy przesłać w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach ekoschematów.

W projekcie zaznaczono, że zabieg przyorania obornika uznaje się za równoważny z jego wymieszaniem z glebą. Ponadto projektowane przepisy regulują sytuacje, kiedy rolnik na potrzeby realizacji praktyki nabywa obornik od innego rolnika.

Zdjęcie albo oświadczenie

W przepisach przejściowych w § 34 projektu tego rozporządzenia wskazano, że na zasadzie odstępstwa w roku 2023, w przypadku jeżeli rolnik nie będzie mógł wykonać zdjęcia geotagowanego będzie on obowiązany do dostarczenia oświadczenia o wykonaniu praktyki oraz do prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych, w którym znajdą się zapisy potwierdzające jej wykonanie.

Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, które automatycznie zapisuje informację o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych. 

Co to jest zdjęcie geotagowane i do czego jest potrzebne?

Zdjęcie takie można wykonać za pomocą apliakcji „Moblina ARiMR”, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery. Aplikacja już działa. Dokładna instrukcja, jak wykonać zdjęcie, jest widoczna po pobraniu aplikacji.

Marta Ceglarek
WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec z kopciuchami w Małopolsce. Od dziś wchodzi zakaz użytkowania kotłów na węgiel i drewno

1 maja 2024 roku weszły w życie przepisy, które ograniczą eksploatację nieekologicznych kotłów na węgiel i drewno w województwie małopolskim. Wprowadzenie ograniczeń eksploatacji pozaklasowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics