Pszenica i kukurydza w dół!

Jak podaje FAMMU/FAPA bieżący tydzień przyniósł zniżki notowań zbóż na Euronext. Kukurydza w najbliższym kontrakcie – sierpniowy – potaniała przez ostatni tydzień o 5,2% do 183,8 EUR/tonę, a pszenica w kontrakcie wrześniowym o 4% do 196,8 EUR/tonę.

Na kształtowanie się cen mogły mieć wpływ utrzymujące się optymistyczne prognozy dla krajów basenu Morza Czarnego i wysoka konkurencyjność pszenicy pochodzącej z tego regionu. W drugim w tym sezonie przetargu egipski GASC zaakceptował oferty 180 tys. ton rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy miękkiej. Spadki notowań pszenicy w UE mogły być też częściowo spowodowane zniżkami na amerykańskich giełdach wraz ze zwiekszającą się dostępnością ziarna z nowych zbiorów.

Poza tym pomimo spodziewanych spadków produkcji zbożowej zarówno w porównaniu z zeszłym sezonem, jak i sezon do sezonu tegoroczne zbiory zbóż Wspólnoty w dalszym stopniu zapowiadają się stosunkowo dobrze. Wcześniejsze susze i upały wpłynęły co prawda negatywnie na kondycję upraw, jednak nie na tyle by przekładać się na powazniejsze straty.

 

\"\"

 

Nieco odmiennie przedstawia się sytuacja na rynku amerykańskim. Tutaj w dalszym ciągu utrzymują się niekorzystne warunki pogodowe w niektórych rejonach kluczowych dla upraw zbożowych. Poza tym dzięki znacznemu przyspieszeniu tempa produkcji bioetanolu oraz utrzymującemu się wysokiemu eksportowi (dotychczasowy wywóz kukurydzy osiągnął już 46,2 mln ton) rzeczywisty poziom zapasów kukurydzy na koniec sezonu może być niższy w porównaniu do wcześniejszych prognoz.

Zwiększone zużycie oraz znaczny eksport kukurydzy w połączeniu z opóźnieniami w zasiewach przekładają się obecnie na niewielkie wzrosty notowań tego gatunku. Kukurydza w kontrakcie lipcowym na CBoT podrożała przez ostatni tydzień o 1,8% do 165,8 USD/tonę. Poza tym analitycy oczekują obniżenia prognoz zbiorów kukurydzy w USA przez USDA w lipcowym wydaniu raportu prognostycznego.

W przypadku pszenicy odnotowuje się natomiast spadki cen. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie lipcowym kosztowała pod koniec tygodnia 210,3 USD/tonę, tj. o 2,6% mniej niż tydzień wcześniej. Ostatnie zniżki cen tego gatunku na amerykańskich giełdach są najprawdopodobniej przede wszystkim spowodowane nasilającą się presją podażową ziarna z nowych zbiorów (wzrastającą dostępnością z tegorocznej produkcji), co jest typowe w tym okresie.

Czytaj także:
Bardzo duży spadek prognoz produkcji rzepaku w Unii. Winne susza i zakaz zaprawiania neonikotynoidami

Roundup Flex 480. Najnowszej generacji herbicyd do zastosowań przedżniwnych

Zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej w 18 stanach (87% powierzchni upraw) wyniosło 55% (stan na 5 lipca br.) w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat wynoszącej 59%. Postępy żniw są więc nieznacznie wolniejsze niż zazwyczaj, jednak takie opóźnienia nie dają jeszcze podstaw do niepokoju.

Poza tym obserwowane w tym tygodniu spadki cen pszenicy mogły być też częściowo spowodowane słabymi wynikami w amerykańskim eksporcie tego gatunku i niską konkurencyjnością w porównaniu do ofert pozostałych dostawców (wyniki przetargu GASC).

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot.: imagesfree

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics