Pyton Consento i Infinito podstawą w skutecznej ochronie plantacji ziemniaka przed alternariozą i zarazą ziemniaka

Od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązują w Polsce przepisy o integrowanej ochronie, która zakłada aby  skuteczne zwalczanie  agrofagów odbywało się  metodą niechemiczną a stosowanie środków ochrony roślin dopiero na samym końcu. W przypadku dwóch najgroźniejszych chorób okresu wegetacji, na plantacjach ziemniaka stosowanie ochrony chemicznej jest podstawowym elementem zwalczania zarówno alternariozy jak i zarazy ziemniaka (fot. 1 i 2).

 

\"\"

 

Wśród licznych zarejestrowanych do zwalczania tych chorób fungicydów na podkreślenie zasługują dwa produkty firmy Bayer. Pierwszy z nich to Pyton Consento 450 SC fungicyd o działaniu systemicznym i wgłębnym przeznaczony do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Środek ten jest mieszaniną dwóch substancji czynnych chlorowodorku  propamokarbu i fenamidonu. Udane połączenie w jednym środku zalet dwóch fungicydów pozwala na efektywne wykorzystanie środka Pyton Consento 450 SC w zwalczaniu zarówno alternariozy jak i zarazy ziemniaka.

Drugi ze środków Infinito 687,5 SC to fungicyd również o działaniu systemiczno-wgłębnym przeznaczonym do zwalczania zarazy ziemniaka. Mieszanina dwóch substancji czynnych chlorowodorku propamokarbu i fluopikolidu skutecznie chroni liście, łodygi, nowe przyrosty oraz bulwy Niewątpliwą zaletą tego środka jest szerokie spektrum działania na patogena będącego sprawcą choroby. Infinito 687,5 SC charakteryzuje się bardzo dobrym działaniem antysporulacyjnym, czyli hamuje zarodnikowanie sprawcy choroby. Właściwość ta ma ogromne znaczenie dla ograniczania rozwoju choroby, gdyż sprawca produkuje ogromną liczbę zarodników (dookoła 1 plamy nekrotycznej nawet kilkaset tysięcy zarodników, z których każdy może rozpocząć infekcję), które z wiatrem mogą przenosić się na odległość nawet 80 kilometrów. Dodatkową zaletą tego środka jest duża odporność na zmywanie i tolerancja na temperaturę a także szeroka możliwość aplikacji w sezonie wegetacyjnym. Środek można skutecznie stosować od momentu rozpoczynania intensywnego wzrostu części nadziemnej (koniec wschodów) do fazy początku zasychania. Fungicyd Infinito 687.5 SC może być także wykorzystywany w gospodarstwach ogrodniczych do ochrony przed mączniakiem rzekomym i alternariozą cebuli.

Wieloletnie badania prowadzone w IHAR-PIB Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie wykazują dużą przydatność  środka Pyton Consento 450 SC i Infinito 687,5 SC w ochronie plantacji ziemniaka przed najgroźniejszymi chorobami okresu wegetacji (Rys. 1)

 

\"\"
    Rys. 1. Efekt zwalczania zarazy ziemniaka po zastosowaniu Infinito 687,5 SC

 

Dużą trudność sprawia producentom ziemniaków odpowiednie dobranie środków ochrony roślin, aby skutecznie chronić plantację przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Trudność ta jest związana z dobraniem odpowiedniego terminu do wykonania zabiegu.

Według licznych badań prowadzonych w Polsce i na świecie najlepszym momentem rozpoczęcia ochrony przed alternariozą jest wykonanie zabiegu, kiedy na liściach wystąpią pierwsze plamy nekrotyczne charakterystyczne dla alternariozy ziemniaka. Skuteczne zwalczanie zarazy ziemniaka to w głównej mierze zastosowanie zabiegów profilaktycznych opóźniających wystąpienie choroby i prowadzenie ich do całkowitego zaschnięcia naci.

Oferowane przez firmę Bayer środki ochrony roślin pozwalają na ułożenie ochrony chemicznej w taki sposób, aby skutecznie chronić plantację ziemniaka w okresie wegetacji.

W naszym kraju alternarioza ziemniaka występuje najczęściej w II i III dekadzie czerwca a zaraza ziemniaka pojawia się później. Dlatego do pierwszych zabiegów ochronnych korzystne jest zastosowanie fungicydu Pyton Consento 450 SC, który skutecznie będzie chronił rośliny ziemniaka przed alternariozą i profilaktycznie zabezpieczał rośliny przed infekcją zarazą ziemniaka. Następnie zastosowanie fungicydu Infinito 687,5 SC skutecznie zabezpieczy plantacje przed zarazą ziemniaka.

Do istotnych zalet tych fungicydów należy ich duża mobilność w roślinie pozwalająca na zabezpieczanie nowych przyrastających części roślin a także w przypadku fungicydu Infinito 687,5 SC wysoka skuteczność w ochronie bulw przed zarazą.

Według międzynarodowego zespołu specjalistów od ochrony Euroblight fungicyd ten ma jedną z najwyższych ocen potwierdzających jego przydatność w zabezpieczaniu bulw przed zarazą.

Efektywne wykorzystanie tych środków w sezonie wegetacyjnym możliwe jest dzięki elastycznym dawkom, jakie są zarejestrowane do zwalczania zarówno alternariozy jak i zarazy. Niższe dawki można stosować przy mniejszym zagrożeniu na plantacji a po dawki najwyższe sięgać, kiedy poziom zagrożenia wzrasta. Także forma SC stężonej zawiesiny łatwo rozpuszczającej się w wodzie ułatwia przygotowanie fungicydów do zastosowania podczas zabiegu.

Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie można było korzystać ze środków ochrony roślin powinno się postępować zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi na opakowaniu każdego środka ochrony roślin.
 

\"\"

 

dr JERZY OSOWSKI
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics