PZPRZ prosi o rejestrację zapraw insektycydowych do zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystąpił do wicepremiera Henryka Kowalczyka o rejestrację zapraw insektycydowych do zbóż.

PZPRZ prosi o rejestrację zapraw insektycydowych do zbóż
PZPRZ prosi o rejestrację zapraw insektycydowych do zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się  się do ministra rolnictwa z prośbą o podjęcie działań wspierających podniesienie efektywności uprawy roślin zbożowych poprzez wdrożenie możliwości ich ochrony w początkowej fazie wzrostu.

„Polskie rolnictwo oparte jest od dziesięcioleci na uprawie roślin zbożowych. Sytuacja klimatyczna jak i geopolityczna, szczególnie obecnie, przekonuje nas do jeszcze większej troski o nie celem podniesienia efektywności upraw. Coraz cieplejsze zimy, dłuższa wegetacja jesienna powodują z roku na rok coraz większą presję ze strony szkodników” – czytamy w liście podpisanym przez Prezesa Zarzadu PZPRZ – Stanisława Kacperczyka.

Szkodniki zagrażają uprawie zbóż

„Szczególnie młode rośliny są podatne,  a ataki takich szkodników jak drutowce, łokaś garbatek, ploniarka zbożówka, śmietka ozimówka oraz mszyce przenoszące wirus żółtej karłowatości jęczmienia. Jest coraz więcej sygnałów od rolników i  firm hodowlanych, o zagrożeniu ze strony tych szkodników. Ten problem nie dotyczy tylko plantacji nasiennych ale masowo występuje także na polach produkcyjnych. Presja tych szkodników będzie wzrastała z roku na rok, należy więc podjąć kroki już teraz by nie dopuścić do większego zagrożenia” – argumentuje prezes PZPRZ.

Bez ochrony insektycydowej szkody wyrządzone przez wyżej wymienione szkodniki bardzo często powodują znaczne zmniejszenie liczby roślin na jednostce powierzchni, której nie można później zrekompensować. Powoduje to  spadek plonów ale też większą presje chwastów jak i rozwój szkodników polifagicznych na innych uprawach. Możliwość ochrony we wstępnym stadium rozwoju zbóż, przyczyni się do redukcji zabiegów ochronnych stosowanych nalistnie, a tym samym jest zgodna z dyrektywami zapisanymi w Zielonym Ładzie. Poprawi też efektywność uprawy poprzez zwiększenie plonu z hektara, dzięki czemu zyska rolnik jak i cały rynek poprzez dostarczenie większej ilości ziarna zbóż, co w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą nie jest bez znaczenia.

Obecnie w Polsce nie jest zarejestrowana żadna zaprawa insektycydowa do zbóż. Dlatego rejestracja zapraw w zbożach w trybie art. 53 dałaby polskim rolnikom i hodowcom możliwość skutecznej ochrony roślin przed uszkodzeniami powodowanymi przez wyżej wymienione szkodniki w krytycznej, wczesnej fazie wzrostu.

Prośba o wsparcie działań PZPRZ – zaprawy insektycydowe w zbożach

Źródło: PZPRZ

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śladowe pozostałości pestycydów w żywności nie stwarzają ryzyka dla człowieka

Pestycydy są nam wciąż niezbędne, aby zapewnić żywność rosnącej populacji naszej planety. Śladowe ilości pozostałości pestycydów, które mogą znajdować się w żywności, nie stwarzają...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE