PZPRZ wnioskuje o derogację zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, na szkodniki w uprawie zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie.

Pismo w tej sprawie zostało wysłane 25 maja br. na ręce Pani Niny Dobrzyńskiej, Dyrektora Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W liście czytamy, że rok 2020 rozpoczął się od dużych wyzwań dla producentów rolnych – uszkodzenia ozimin spowodowane łagodną zimą i rozwojem szkodników, szczególnie łokasia garbatka, następnie długa susza i pandemia koronowirusa, która spowodowała znaczne podwyższenie cen środków produkcji rolnej.

Wszystkie te elementy, a w szczególności pojawiające się od jesieni 2019 r. sygnały rolników o masowym pojawie szkodnika łokasia garbatka, spowodowały, że Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie.

Cruiser 350 FS na łokasia garbatka w zbożach

Jeszcze w 2017 r. poważne szkody powodowane przez łokasia garbatka były widoczne  lokalnie, tylko w południowej części Polski. Od tego czasu w populacji tego szkodnika i w jego występowaniu zaszły wielkie zmiany. Ciepłe zimy powodują, że łokaś garbatek żeruje na roślinach nawet w grudniu. Wzrost jego występowania sprawia, że w ciągu kilku dni może zniszczyć od kilku do kilkunastu hektarów upraw a rolnik nic nie może w tej sytuacji zrobić, ponieważ na rynku nie ma żadnego preparatu chemicznego, zwalczającego tego szkodnika. Ochrona chemiczna jest niezbędna do jego zwalczania, ponieważ agrotechnika i integrowana ochrona roślin są niewystarczające w walce z tym szkodnikiem.

Obecnie, na podstawie aktualnych komunikatów z kraju, o których mowa w piśmie skierowanym przez prof. M. Mrówczyskiego, Dyrektora IOR PIB, które jest załącznikiem do wniosku,  bardzo duże uszkodzenia spowodowane przez łokasia garbatka, znacznie przekraczające próg szkodliwości w uprawie jęczmienia ozimego występują w woj. dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim i wielkopolskim; uszkodzenia bardzo duże, na granicy progu szkodliwości lub nieznacznie przekraczające próg szkodliwości  jęczmieniu ozimym zanotowano w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i pomorskim. Uszkodzenia małe, tj. notowane lokalnie w jęczmieniu ozimym zanotowano w woj. świętokrzyskim.

Bardzo duże uszkodzenia w pszenicy ozimej

W odniesieniu do pszenicy ozimej, uszkodzenia bardzo duże, znacznie przekraczające próg szkodliwości spowodowanej działalnością łokasia garbatka odnotowano w woj. małopolskim i wielkopolskim. Uszkodzenia duże, na granicy progu szkodliwości lub nieznacznie przekraczające próg szkodliwości odnotowano w uprawie pszenicy ozimej w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i pomorskim.

Podobne uszkodzenia, a tym samym zagrożenie dla upraw występują w pszenżycie ozimym i życie ozimym.

Specjaliści uważają, że w sezonie zimowym 2019/20 łokaś garbatek spowodował ogromne straty i zapewne sytuacja ta powtórzy się a nawet przybierze na sile.

Wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser 350 FS od 1 lipca do 28 października 2020 r.

Od 1 lipca do 28 października 2020 r.

PZPRZ składa wniosek o wydanie zezwolenia w trybie art. 53 rozporządzenia 1107/2009 umożliwiającego wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser 350 FS od 1 lipca do 28 października 2020 r.

Zastosowanie zaprawy zahamuje rozprzestrzenianie się łokasia garbatka

W Polsce obecnie nie ma zarejestrowanej zaprawy ani insektycydów nalistnych zwalczających łokasia garbatka w uprawie zbóż. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tego szkodnika prewencja jest najważniejsza, związkowcy uważają,  że zaprawa nasienna jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ chroni siewki w okresie intensywnego żerowania łokasia garbatka jesienią i wczesną zimą, gdy larwy są jeszcze aktywne. Taka ochrona zapewnia, że młode rośliny wiosną będą w dobrej kondycji i nie będą atakowane przez szkodnika. Ponadto, w ramach metod chemicznych, stosowanie zapraw nasiennych jest zabiegiem najmniej szkodliwym dla środowiska, często eliminującym konieczność wykonywania zabiegów nalistnych w czasie wegetacji. Ma to więc ogromne znaczenie środowiskowe i ekonomiczne. Zapewnienie ochrony na etapie wschodów jest kluczowe do dalszego rozwoju roślin. Dodatkowo, zastosowanie zaprawy zahamuje rozprzestrzenianie się łokasia garbatka.

Apelujemy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, ponieważ uratuje to tegoroczne zasiewy jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego przez poważnymi szkodami, które wyrządzi łokaś garbatek.”

Stanisław Kacperczyk
Prezes Zarządu
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE