PZPRZ wnioskuje o derogację zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, na szkodniki w uprawie zbóż

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie.

Pismo w tej sprawie zostało wysłane 25 maja br. na ręce Pani Niny Dobrzyńskiej, Dyrektora Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W liście czytamy, że rok 2020 rozpoczął się od dużych wyzwań dla producentów rolnych – uszkodzenia ozimin spowodowane łagodną zimą i rozwojem szkodników, szczególnie łokasia garbatka, następnie długa susza i pandemia koronowirusa, która spowodowała znaczne podwyższenie cen środków produkcji rolnej.

Wszystkie te elementy, a w szczególności pojawiające się od jesieni 2019 r. sygnały rolników o masowym pojawie szkodnika łokasia garbatka, spowodowały, że Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podjął decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o rejestrację tymczasową zaprawy nasiennej Crusier 350 FS, która zapobiegnie szkodom w uprawie zbóż: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego w nadchodzącym sezonie.

Cruiser 350 FS na łokasia garbatka w zbożach

Jeszcze w 2017 r. poważne szkody powodowane przez łokasia garbatka były widoczne  lokalnie, tylko w południowej części Polski. Od tego czasu w populacji tego szkodnika i w jego występowaniu zaszły wielkie zmiany. Ciepłe zimy powodują, że łokaś garbatek żeruje na roślinach nawet w grudniu. Wzrost jego występowania sprawia, że w ciągu kilku dni może zniszczyć od kilku do kilkunastu hektarów upraw a rolnik nic nie może w tej sytuacji zrobić, ponieważ na rynku nie ma żadnego preparatu chemicznego, zwalczającego tego szkodnika. Ochrona chemiczna jest niezbędna do jego zwalczania, ponieważ agrotechnika i integrowana ochrona roślin są niewystarczające w walce z tym szkodnikiem.

Obecnie, na podstawie aktualnych komunikatów z kraju, o których mowa w piśmie skierowanym przez prof. M. Mrówczyskiego, Dyrektora IOR PIB, które jest załącznikiem do wniosku,  bardzo duże uszkodzenia spowodowane przez łokasia garbatka, znacznie przekraczające próg szkodliwości w uprawie jęczmienia ozimego występują w woj. dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim i wielkopolskim; uszkodzenia bardzo duże, na granicy progu szkodliwości lub nieznacznie przekraczające próg szkodliwości  jęczmieniu ozimym zanotowano w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i pomorskim. Uszkodzenia małe, tj. notowane lokalnie w jęczmieniu ozimym zanotowano w woj. świętokrzyskim.

Bardzo duże uszkodzenia w pszenicy ozimej

W odniesieniu do pszenicy ozimej, uszkodzenia bardzo duże, znacznie przekraczające próg szkodliwości spowodowanej działalnością łokasia garbatka odnotowano w woj. małopolskim i wielkopolskim. Uszkodzenia duże, na granicy progu szkodliwości lub nieznacznie przekraczające próg szkodliwości odnotowano w uprawie pszenicy ozimej w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i pomorskim.

Podobne uszkodzenia, a tym samym zagrożenie dla upraw występują w pszenżycie ozimym i życie ozimym.

Specjaliści uważają, że w sezonie zimowym 2019/20 łokaś garbatek spowodował ogromne straty i zapewne sytuacja ta powtórzy się a nawet przybierze na sile.

Wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser 350 FS od 1 lipca do 28 października 2020 r.

Od 1 lipca do 28 października 2020 r.

PZPRZ składa wniosek o wydanie zezwolenia w trybie art. 53 rozporządzenia 1107/2009 umożliwiającego wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser 350 FS od 1 lipca do 28 października 2020 r.

Zastosowanie zaprawy zahamuje rozprzestrzenianie się łokasia garbatka

W Polsce obecnie nie ma zarejestrowanej zaprawy ani insektycydów nalistnych zwalczających łokasia garbatka w uprawie zbóż. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku tego szkodnika prewencja jest najważniejsza, związkowcy uważają,  że zaprawa nasienna jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ chroni siewki w okresie intensywnego żerowania łokasia garbatka jesienią i wczesną zimą, gdy larwy są jeszcze aktywne. Taka ochrona zapewnia, że młode rośliny wiosną będą w dobrej kondycji i nie będą atakowane przez szkodnika. Ponadto, w ramach metod chemicznych, stosowanie zapraw nasiennych jest zabiegiem najmniej szkodliwym dla środowiska, często eliminującym konieczność wykonywania zabiegów nalistnych w czasie wegetacji. Ma to więc ogromne znaczenie środowiskowe i ekonomiczne. Zapewnienie ochrony na etapie wschodów jest kluczowe do dalszego rozwoju roślin. Dodatkowo, zastosowanie zaprawy zahamuje rozprzestrzenianie się łokasia garbatka.

Apelujemy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, ponieważ uratuje to tegoroczne zasiewy jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta ozimego przez poważnymi szkodami, które wyrządzi łokaś garbatek.”

Stanisław Kacperczyk
Prezes Zarządu
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Przewoził drób bez uprawnień. Posypały się kary

W dniu 18 maja br. na krajowej „dziesiątce” inspektorzy z bydgoskiego oddziału kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali pojazd członowy, którym przewożony był drób do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE