Susza w Wielkopolsce potwierdzona przez IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzący System Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) opublikował pierwszy raport obejmujący okres od 21 marca do 20 maja br.

Zagrożenie suszą jest najwyższe dla zbóż jarych i jest notowane w 163 gminach

Z raportu wynika, że zagrożenie suszą występuje w centralnej i zachodniej części Wielkopolski. Jest ono szczególnie wysokie w pasie gmin położonych na zachód od Poznania. Raport podaje, że zagrożenie suszą jest najwyższe dla zbóż jarych i jest notowane w 163 gminach (72% liczby gmin) na łącznej powierzchni stanowiącej blisko 37% powierzchni naszego regionu. Dla wielu gmin wskazano zagrożenie suszą obejmujące ponad 80% ich powierzchni. Poza zbożami jarymi susza obejmuje także zboża ozime, truskawki, drzewa i krzewy owocowe.

Gorsza sytuacja jedynie w województwie lubuskim

Biorąc pod uwagę procentowy udział zagrożonych powierzchni, gorsza sytuacja suszowa występuje jedynie w województwie lubuskim. Susza występuje także północno-zachodniej części Polski, w południowej części Niziny Śląskiej, w północnej części Wyżyny Krakowsko–Częstochowskiej, na Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej oraz w północnych terenach Wyżyny Małopolskiej.

W najlepszej kondycji znajdują się uprawy położone w południowo-wschodniej części Wielkopolski. W tym rejonie w okresie kwietnia i maja wystąpiły dość znaczne opady deszczu, które oddaliły, przynajmniej na razie, obawy o spadek plonów.

Z zagrożeniem suszą upraw w poszczególnych gminach można zapoznać się na internetowej stronie SMSR: www.susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2020,30/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here