Rada ds. Rolnictwa: Ile w projekcie KPO jest środków dla rolników?

Tematem posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP był projekt Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i jego potencjał dla rolnictwa i obszarów wiejskich.

Rada ds. Rolnictwa: Ile w projekcie KPO jest środków dla rolników?
Rada ds. Rolnictwa: Ile w projekcie KPO jest środków dla rolników?

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało budżet oraz najważniejsze założenia KPO.  Przedmiotem wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi było omówienie w ramach programu kwestii związanych ze wsparciem dla sektora rolno-spożywczego i odbudowy obszarów wiejskich po pandemii, w tym m.in. propozycji dotyczących: telekomunikacji i cyfryzacji, inwestycji związanych ze skróceniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym, systemem oczyszczania ścieków oraz zaopatrzenia w wodę terenów poza aglomeracjami, czy budową potencjału w sektorze żywnościowym.

Ile środków na wsparcie polskich rolników?

Podczas spotkania, poza zapisami KPO wskazującymi na komponenty dotyczące rolnictwa i obszarów wiejskich. Dskutowano także nad potrzebą całościowego i precyzyjnego określenia wysokości środków, które zostaną przeznaczone na wsparcie polskich rolników. Jest to konieczny warunek, aby nie zabrakło funduszy na realizację stawianych celów rozwojowych w rolnictwie. Wskazano również na konieczność uwzględnienia KPO jako narzędzia z jednej strony integrującego całe społeczeństwo wokół założeń modernizacyjnych – bez przeciwstawiania potrzeb różnych grup społecznych, z drugiej zaś – jako elementu systemu a nie odosobnionego projektu realizowanego kosztem innych, przewidywanych wcześniej programów dla rolnictwa i obszarów wiejskich.


Podkreślano jednocześnie, że istotne będzie zapewnienie łatwego dostępu do środków w ramach KPO dla tych wszystkich, którzy będą chcieli z nich skorzystać. Niezbędne jest przy tym zapewnienie takiego mechanizmu, który nie wykluczy z grona beneficjentów KPO.  Także najuboższych gmin, nie dysponujących środkami na współfinansowanie przedsięwzięć objętych wsparciem.

Rada uznała za konieczne uzyskanie kompleksowego zestawienia informacji o wszystkich środkach finansowych. Zarówno krajowych, jak i wspólnotowych – przeznaczonych i planowanych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.

Chcemy spotkać się na konferencji eksperckiej, żeby bardzo precyzyjnie zostało określone ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy, z różnych źródeł faktycznie trafi na obszary wiejskie i do rolnictwa. Tak, aby obszary wiejskie były dobrym miejscem do życia, żeby nie były obszarem wykluczenia cywilizacyjnego – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski, podczas briefingu po posiedzeniu Rady.

Źródło: prezydent.pl

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE