Związkowcy zadowoleni z Krajowego Planu Odbudowy

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych z zadowoleniem przyjęła deklaracje ministerstwa rolnictwa dotyczące planów rozdysponowania Krajowego Planu Odbudowy.

Związkowcy zadowoleni z Krajowego Planu Odbudowy
Związkowcy zadowoleni z Krajowego Planu Odbudowy

Potrzeba skracania łańcuchów dostaw

Według FBZPR branżowe związki od lat wskazywały na potrzebę skracania łańcuchów dostaw oraz zbliżenie rolnika do konsumenta poprzez rozwój sprzedaży bezpośredniej. Nierozsądna sprzedaż polskiego przemysłu przetwórczego w czasach transformacji ustrojowej, często w ręce obcego kapitału, doprowadziła do postania dysproporcji w relacjach rolnik-przetwórca. – Dlatego za niezbędne należy uznać inwestycje, które wzmocnią pozycje gospodarstw rodzinnych w stosunku do przemysłu oraz pozwolą sprzedawać towary bez potrzeby pokonywania dalekich odległości do punktów skupu. Jeżeli unijne fundusze dają taką szansę to należy ją wykorzystać -mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

FBZPR popiera przedłużenie o 5 lat zakazu sprzedaży gruntów państwowych

FBZPR w pełni popiera ministerialną inicjatywę ustawodawczą, której celem jest przedłużenie o 5 lat zakazu sprzedaży ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. „Naszym zdaniem podstawową formą zagospodarowania gruntów rolnych powinna być dzierżawa, a nie sprzedaż, która niepotrzebnie drenuje kieszenie rolników”  – mówi Marian Sikora – Ale jednocześnie zwracamy uwagę, że takie zdefiniowanie ustroju rolnego w Polsce nakłada na rząd obowiązek szczególnego zadbania o dzierżawców, którzy muszą mieć poczucie stabilności i pewności kontynuowania swojej działalności na dzierżawionej ziemi – skomentował M. Sikora z FBZPR.

Nowe wymagania przy zakupie nawozów azotowych

FBZPR z zadowoleniem przyjmuje także przychylność z jaką minister Grzegorz Puda podchodzi do pomysłu zmian w przepisach dotyczących emerytur rolniczych. „Także naszym zdaniem rolnik powinien uzyskać uprawnienia emerytalne bez obowiązku przekazywania gospodarstwa”podkreśla Sikora. Oraz w kwestii dotyczącej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej określenia i ochrony sensorycznego dziedzictwo wsi. Podobne rozwiązania przyjął właśnie parlament francuski. Ale jednocześnie członkowie FBZPR podkreślają, że w celu ograniczania konfliktów z mieszkańcami, właściciele dużych ferm powinni otrzymać możliwość dofinansowania z PROW stosowania preparatów biologicznych ograniczających nieprzyjemne zapachy.

Źródło: Federacja Rolna

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Olbrzymia skala wyzwań przy eksporcie ukraińskiego zboża

Transporty ukraińskiego zboża można i należy optymalizować. Laude Smart Intermodal proponuje ich konteneryzację, która skraca i usprawnia zarówno załadunek, jak i rozładunek towarów. W...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE