RARS naraża firmy skupowe na straty!

Jak informują firmy handlowe, skupowe, które złożyły oferty w ramach procedury skupu pszenicy konsumpcyjnej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, którego termin składania upływał 14 kwietnia br, RARS do tej pory nie udzielił odpowiedzi na złożone oferty, przewleka postępowanie. 
RARS naraża firmy skupowe na straty!

Obiecanki cacanki…

Przypomnijmy przed Świętami Wielkanocnymi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o rozpoczęciu skupu pszenicy konsumpcyjnej. Termin na złożenie ofert wyznaczono na 14 kwietnia godz. 12.00. Wiele podmiotów złożyły oferty ufając w słowa i w komunikatach polskiego rządu. 16 kwietnia nowy minister rolnictwa obiecywał nawet uruchomienie kolejnych transz. I znów na obietnicach się skończyło.
Tymczasem od 14.04.2023 roku cena pszenicy konsumpcyjnej, która wynosiła średnio 1002,71 zł (900-1280 zł/t w zależności od regionu, najwyższe ceny w portach) spadła do 845 zł/t (780-1040 zł/t). Poprzez przewlekanie procedury RARS powoduje dezorientację firm i naraża je na dodatkowe straty (zmniejszone ceny nawet o 200 zł/t), osłabiając w ten sposób możliwości tychże w nadchodzącym sezonie żniwnym.

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” prosi premiera o interwencję

W tej sytuacji, Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” wystąpił 22 maja z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję, aby RARS potraktował poważnie złożone oferty, zawarł odpowiednio umowy kupna zbóż na poziomie cenowym, który występował 14 kwietnia 2023 roku.
https://agronews.com.pl/artykul/ceny-zboz-jeszcze-nizsze-rosja-nie-wywiazuje-sie-z-umowy-zbozowej/
Źródło: ZZR „Korona”

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics