Rekord UE skupu mleka w 2014 roku doprowadzi do drastycznych obniżek

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminowe prognozy dotyczące rynku mleczarskiego. Zdaniem KE w 2014 roku padnie rekord skupu mleka, a to z kolei spowoduje znaczące spadki cen mleka.

 

\"rolnictwo,

Komsja szacuje, że dostawy mleka w Unii w tym roku przekroczą 146 milionów ton. Ta wysoka produkacja oraz rosyjskie embargo przyczyniają się do drastycznego spadku cen w produktach mlecznych. A wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec obniżek.

KE przewiduje, że część mleka wykorzystywanego do produkcji serów przeznaczonych na eksport do Rosji zostanie wykorzystana do produkcji odtłuszczonego mleka w proszku i masła.

Kary za przekroczone limity w 2013 roku
KE poinformowała, że polscy rolnicy będą musieli zapłacić ponad 46 mln euro za przekroczenie w ubiegłym roku unijnego limitu produkcji mleka.

Czytaj także:

Producenci czarnych porzeczek i wiśni! Składajcie wnioski o przyznanie wsparcia
Sawicki: KE ma środki na rekompensaty, ale nie chce ich dać
Zmieniają się zasady przyznawania dopłat. Szacowana stawka wyniesie ok. 110 euro za hektar
Polska musi zapłacić 46 mln kary za przekroczenie limitu produkcji mleka

Łączna kwota kar nałożona na osiem państw unijnych wynosi 409 mln euro. Tyle właśnie będą musiały zapłacić łącznie Niemcy, Holandia, Polska, Dania, Austria, Irlandia, Cypr i Luksemburg za przekroczenie dostaw mleka w sumie o 1 469 000 ton.

Najwięcej będą musieli zapłacić rolnicy niemieccy – 163 mln euro i holenderscy – 133 mln euro. Kara dla Danii wyniosła 28 mln euro, Austrii – 25 mln euro, Irlandii – 10 mln euro, Cypru – 1,5 mln i Luksemburga – 0,8 mln euro.

W ubiegłym roku Polska również przekroczyła kwotę mleczną, jednak w znacznie mniejszym stopniu. Wówczas kara wynisoła 4 mln euro.

Z komunikatu KE wynika, że pomimo przekroczenia kwot w ośmiu państwach cała Unia wyprodukowała 4,6 proc. mniej mleka niż wynosił limit.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: KE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Susza rolnicza w 14 województwach. Jest pierwszy raport IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa poinformował w swoim pierwszym tegorocznym raporcie, że susza rolnicza dotknęła 14 województw. Braki wody odczuwalne są szczególnie w przypadku...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics