Rekordowe zbiory i i niższe ceny zbóż zapowiadają spadek cen wielu produktów zwierzęcych

Rekordowe zbiory i niższe ceny zbóż zapowiadają nie tylko zmniejszenie kosztów produkcji zwierzęcej, ale również większą podaż i spadek cen wielu produktów zwierzęcych – ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

 

\"rolnictwo,

– W najbliższym czasie spodziewać się można dalszego pogorszenia rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Rekordowe zbiory i niższe ceny zbóż zapowiadają nie tylko zmniejszenie kosztów produkcji zwierzęcej, ale również większą podaż i spadek cen wielu produktów zwierzęcych – zwłaszcza trzody chlewnej, ale również mleka i drobiu – ocenia Jadwiga Seremak-Bulge z  Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Zdaniem analityków IERiGŻ koniunkturę w rolnictwie poprawiać może stabilizacja cen środków produkcji.

"Szybszy spadek cen surowców rolniczych (o 5,2% w okresie od grudnia 2013 do września 2014) niż cen środków produkcji (o 0,9%) zapowiada pogorszenie koniunktury także na rynku środków produkcji w sezonie 2014/15.

Sytuację mogą poprawić dopłaty bezpośrednie oraz uruchomienie środków wspierających inwestycje w ramach PROW 2014-2020" – czytamy w raporcie.

 

\"rolnictwo,

 

"Dobre zbiory wszystkich podstawowych roślin, warzyw i owoców, a także coraz większa podaż produktów pochodzenia zwierzęcego oraz narastające trudności z ich eksportem spowodowane pogarszającą się koniunkturą na światowych rynkach, którą pogłębia embargo rosyjskie na import żywności z UE, skutkować będą dalszymi spadkami cen detalicznych żywności. Żywność tanieje nie tylko relatywnie, ale również bezwzględnie. Poprawia to sytuację konsumentów i sprzyja wzrostowi popytu krajowego, ale nie na tyle, żeby wchłonąć znaczne nadwyżki, które są eksportowane" – napisano w raporcie IERiGŻ.

Redakcja AgroNews, fot. freedigitalphotos.net, freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here