Rolnicy chcą aby leśnictwo i łowiectwo trafiło pod skrzydła Ministerstwa Rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do Kancelarii Sejmu stanowisko samorządu rolniczego w sprawie włączenia działu leśnictwo i łowiectwo do kompetencji ministra odpowiedzialnego za sprawy rolnictwa i rozwoju wsi.
Skuteczniejsza walka z wirusem afrykańskiego pomoru świń
Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, iż przejęcie kompetencji leśnictwa i łowiectwa przez ministra ds. rolnictwa jest słuszne i w pełni uzasadnione. Dałoby to korzystny i realny wpływ na gospodarkę łowiecką. Poprawiłoby relację myśliwych z rolnikami oraz umożliwiłoby skuteczniejszą walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń przez skonsolidowanie zarządzania walką z ASF w ramach jednego resortu.
„Pragniemy zwrócić uwagę, że już w latach 1920-1932 wszystkie zarządy okręgowe lasów państwowych nadzorowane były przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych. W latach 1985-1990 funkcjonowało Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Te modele sprawdzały się, zdaniem rolników, doskonale” – czytamy w piśmie KRIR.
Wielu rolników jest posiadaczami prywatnych lasów
Samorząd rolniczy uważa, że prowadzenie gospodarstw rolnych jest ściśle związanie z gospodarką leśną i łowiecką. Przykładem tego jest chociażby wpływ zwierząt łownych na uprawy rolne i powodowanie szkód łowickich. Wielu rolników jest też posiadaczami prywatnych lasów. Zwierzyna łowna, która jest własnością skarbu państwa żywi się na prywatnych polach rolników. Prowadzi to do wielu konfliktów i problemów z wypłacaniem odszkodowań. Umieszczenie działu leśnictwo i łowiectwo w kompetencjach ministra ds. rolnictwa usprawniłoby też działanie służb weterynaryjnych. Obecnie weterynaria nie ma wpływu na koła łowieckie i prowadzoną przez myśliwych gospodarkę łowiecką. W tym na trudną walkę z wirusem ASF.
Zdaniem samorządu rolniczego podporządkowanie działu leśnictwa i łowiectwa ministrowi ds. rolnictwa usprawniłoby też sposób wypełniania przez koła łowieckie nałożonych na nie ustawowych obowiązków. Minister Rolnictwa miałby większy wpływ na funkcjonowanie PZŁ. Ponadto poszkodowani rolnicy uzyskaliby realną szansę ochrony swoich praw. Likwidacja i wypłata odszkodowań za szkody łowieckie byłaby łatwiejsza.
Sąsiedzi donoszą na rolników, którzy wywożą gnojowicę na pole
Leśnictwo znajduje się w korelacji z polityką rolną
Jeden z głównych celów państwowej polityki leśnej jest zwiększenie lesistości kraju. Program zalesiania realizowany jest głównie na gruntach rolnych słabych klas w ramach działania PROW, będącego w gestii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ponadto rolnicy będący w posiadaniu systemów rolno-leśnych niebawem będą mierzyć się również z kolejnym wyzwaniem jakim jest Europejski Zielony Ład. W jego ramach realizowana będzie m.in. strategia „Od pola do stołu”. Zawiera on elementy wskazujące na potrzebę zwiększenia różnorodności biologicznej, w tym lasów. Środki na ten cel będą w gestii ministra rolnictwa.
Podsumowując samorząd rolniczy wnioskuje o włączenie leśnictwa i łowiectwa do kompetencji Ministra ds. rolnictwa.