Rolnicy mogą liczyć na wyższy zwrot akcyzy za paliwo?

Wszystko wskazuje na to, że rolnicy dostaną większą stawkę zwrotu podatku od paliwa rolniczego.

W projekcie rządowego rozporządzenia przyjęto na 2016 rok stawkę 1,08 zł za litr oleju napędowego. W pierwszej wersji miało być to 0,95 zł, ale po protestach Krajowej Rady Izb Rolniczych przyjęto wyższą kwotę.

– Akcyza za paliwo do produkcji rolnej powinna być zwracana w 100 %, tak jak ma to miejsce w innych krajach np. w Niemczech. Ponadto, należy zwiększyć limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych. Rolnicy otrzymują zwrot tylko do 86 litrów paliwa na jeden hektar upraw. A przecież tak naprawdę zużywają znacznie więcej ropy. Za wprowadzeniem zwiększonego limitu przemawia tegoroczna susza, która spowodowała, że rolnicy musieli ponownie wjechać na pola, aby dokonać ponownych zasiewów – pisała w liście do ministra rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

 

\"paliwo

 

Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego, „limit powinien być zróżnicowany w zależności od wielkości gospodarstw i rodzaju prowadzonej w nich produkcji, gdyż o wiele więcej paliwa niż zapisany w ustawie limit zużywa się np. przy prowadzeniu hodowli zwierząt”.

Ostatecznie, w projekcie rozporządzenia skierowanym do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów zaproponowano stawkę zwrotu podatku akcyzowego w wysokości 1,08 zł/litr oleju napędowego.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. images Money/Flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here