ARiMR zakończyła wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich

30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2015 r. Operacja ta rozpoczęła się 16 października i w tym czasie na konta bankowe 1,073 mln rolników trafiło blisko 2,7 mld zł.

Uruchomienie wypłaty zaliczek miało na celu złagodzenia niekorzystnych skutków suszy i było możliwe dzięki działaniom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

\"dopłaty

 

Zaliczki otrzymali rolnicy, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie miały zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zaliczki przyznawane były z urzędu (nie jest potrzebny dodatkowy wniosek), na terytorium całego kraju.

Czytaj także:
Już od 1 grudnia przetwórcy mogą składać wnioski o pomoc

Zaliczki, w wysokości 50%, były wypłacane na poczet jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności do roślin wysokobiałkowych oraz płatności do owoców miękkich. Biorąc pod uwagę stawki wyżej wymienionych form wsparcia, płatności zaliczkowe w kampanii 2015 r. wyniosły:

  •     226,85 zł/ha w przypadku jednolitej płatności obszarowej,
  •     85,86 zł/ha w przypadku płatności dodatkowej,
  •     211 zł/ha w przypadku płatności do roślin wysokobiałkowych oraz
  •     459,52 zł/ha w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

Od 16 października 2015 r. Agencja rozpoczęła również realizację tegorocznych płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych. Na razie dopłaty ONW w wysokości 209,5 mln zł otrzymało 212 tys. rolników, a 135,5 mln zł w ramach płatności rolnośrodowiskowych trafiło do ok. 20 tys. rolników.

Redakcja AgroNews, fot.

Źródło: ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here