Rolnicy przerażeni. Rośnie liczba ognisk i przypadków ASF

Z roku na rok liczba przypadków ASF u dzików rośnie, a wraz z nim ilość wirusa w środowisku. Biała strefa wolna od wirusa ASF kurczy się.

– Powiat żuromiński, w którym koncentracja tuczników jest największa w kraju znalazł się w strefie żółtej. Tym samym nie może być dalej źródłem surowca eksportowanego do USA – czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Zagrożony jest również teren województwa łódzkiego produkującego bardzo duże ilości żywca wieprzowego.

– Co prawda w 2019 roku odnotowaliśmy mniejszą liczbę ognisk choroby u trzody chlewnej, ale w zwalczaniu wirusa ASF u dzików nie widać żadnych postępów – wyjaśnia KZP-PTCH.

Związek zauważa, że zwiększanie kadr w Inspekcji Weterynaryjnej idzie bardzo opieszale, chociaż wobec narastającego kryzysu powinny być podejmowane zdecydowane działania.

– Przykład Czech i Belgii pokazuje, że można odnosić sukcesy w walce z chorobą, jeżeli podejdzie się do jej zwalczania zdecydowanie i systemowo – przypomina KZP-PTCH.

Związek informuje, że sygnały pochodzące z terenu świadczą o zbyt nadmiernej populacji dzików, których ślady żerowania widać na polach. Współpraca administracji i myśliwych przy wykonywaniu wzmożonych odstrzałów dzików pozostawia wiele do życzenia.

– Rolnicy, którzy muszą czekać miesiącami na odszkodowania z tytułu likwidacji stad są zrozpaczeni, gdyż ich gospodarstwa zagrożone są bankructwem. W tej sytuacji trudno mówić postępach i zdecydowanej walce z chorobą – czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Zdaniem związku, bez redukcji populacji dzików dokonywanej systemowo, wprowadzonej bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie, niezwłocznie wypłacanych odszkodowaniach za likwidowane stada nie poradzimy sobie z wirusem.

Narastający problem będzie skutkował stopniową utratą znaczenia branży wieprzowiny w Polsce i przyczyni się do wzrostu importu zarówno żywych świń jak i produktów wieprzowych z zagranicy.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCH

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 − one =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,123ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Pożar 13 budynków mieszkalnych i 23 gospodarczych. Premier obiecał pomoc

13 budynków mieszkalnych i 23 gospodarczych spłonęło w pożarze w miejscowości Nowa Biała w województwie małopolskim. 9 osób zostało rannych. Premier zapowiedział pomoc...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE