Rolnicy w Sejmie

Polityka rolna krajowa i UE w nowej perspektywie finansowej oraz rola Izb Rolniczych w kształtowaniu tej polityki – to tematyka poniedziałkowej konferencji przedstawicieli izb rolniczych z udziałem ministra Stanisława Kalemby.

Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, gospodarz spotkania prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował, że rolnicy przyjechali do Warszawy, aby wspólnie z przedstawicielami rządu i parlamentu dyskutować o przyszłości polskiego rolnictwa, także w kontekście reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r.

– Z dzisiejszych rozmów z rolnikami wynika, że rolnicy chcą dalej inwestować w swoje gospodarstwa, powiększać je i modernizować – relacjonował minister, podkreślając jednocześnie konieczność wypracowania jak najlepszych warunków w dyskusji nad reformą unijnej polityki rolnej. – Nasz cel to odejście od historycznych tytułów do płatności. Troskę o takie równe warunki w nowej perspektywie budżetowej UE widać również podczas rozmów z rolnikami, którzy zainteresowani są nie tylko płatnościami bezpośrednimi, lecz także środkami na nowe inwestycje. Minister Kalemba przypomniał, iż sektor spożywczy osiąga bardzo d

Prezes KRIR zwrócił uwagę na fakt, że rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki narodowej, zabezpieczająca samowystarczalność żywnościową kraju. – Produkujemy zdrową żywność, o najwyższej jakości na świecie. Dlatego dążymy do tego, aby mieć równe warunki w ramach unijnej polityki rolnej.

Wśród innych tematów, z którymi przyjechali rolnicy, pojawiła się również kwestia powiększania powierzchni gospodarstw rolnych i możliwości zakupu ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Stanisław Kalemba poinformował, że w przyszłym roku rolnicy będą mieli do zakupu około 80 tys. ha użytków rolnych w całym kraju, w przetargach ograniczonych i na korzystnych warunkach.

W spotkaniu z grupą około 500 rolników – przedstawicieli izb rolniczych uczestniczyli również wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, parlamentarzyści oraz euro parlamentarzyści, a także eksperci z resortu rolnictwa.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics