Rośnie liczba wypadków w rolnictwie

W I półroczu 2021 roku do Placówek Terenowych i Oddziałów Regionalnych KRUS zgłoszono 6 017 zdarzeń wypadkowych, o 715 (13,5%) więcej niż w I półroczu roku poprzedniego.

Rośnie liczba wypadków w rolnictwie
Rośnie liczba wypadków w rolnictwie

Zakończono postępowanie w sprawie realizacji 6 870 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (bez względu na skutki zdrowotne
wypadku), uznano 6 281 zdarzeń. 


Wśród podjętych decyzji było:
∙ 5 228 decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie (72,8% wszystkich decyzji)
– w tym 69 na podstawie odwołań;
∙ 1 786 decyzji odmawiających jednorazowego odszkodowania (24,9% decyzji);
∙ 163 umorzeń z powodu rezygnacji z roszczeń (2,3% decyzji).

Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 20 wypadków śmiertelnych, a u 11 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadków przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 1 730 (49,5%). Liczba wypadków śmiertelnych wzrosła o 2 (11,1%).

Rośnie liczba wypadków w rolnictwie
Rośnie liczba wypadków w rolnictwie

Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach:
⎯ upadek osób – 2 475 poszkodowanych (47,3% wypadków zakończonych przyznaniem
jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym);
⎯ pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń – 695
poszkodowanych (13,3% wypadków);
⎯ uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta – 634 poszkodowanych (12,1%
wypadków);
⎯ inne zdarzenia – 576 poszkodowanych (11,0% wypadków).

Choroby zawodowe

Zgłoszono 142 wnioski o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, tj. o 20 (12,3%) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydano 59 decyzji odmownych i 117 przyznających. W porównaniu do I półrocza ubiegłego roku odnotowano zwiększenie liczby decyzji odmownych o 28 (90,3%) oraz zwiększenie o 33 (39,3%) liczby decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie. Wśród 117 chorób zawodowych powodujących uszczerbek na zdrowiu i wypłatę jednorazowych odszkodowań dominowały choroby zakaźne – 110 przypadków.

Komentarz KRUS:

Z analizy prezentowanych w artykule liczb wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku nastąpił znaczący wzrost zgłaszanych wypadków (o ponad 13%). Pragniemy jednak zaznaczyć, że dane za rok 2020 nie są miarodajne i adekwatne do faktycznej liczby wypadków, z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne, co miało wpływ m.in. na tryb załatwiania spraw w urzędach. Potwierdza to m.in. analiza danych za pierwsze półrocze z ostatnich pięciu lat. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku liczba zgłaszanych wypadków w I półroczu br. zmniejszyła się o 615 (9,1%), wypłaconych odszkodowań o 613 (10,5%), a śmiertelnych z 23 do 20, tj.  o 8,7%. Każdego roku w okresie żniw dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków w gospodarstwach rolnych, m.in. z uwagi na to, że wykorzystywane są maszyny rolnicze o dużej wydajności i stopniu skomplikowania w obsłudze, zmienne warunki atmosferyczne powodujące, okresowe spiętrzenie pracy, przemęczenie rolników. 

 

Teresa ONeill
Rezcznik prasowy KRUS

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak ustrzec się przed zakupem nielegalnych środków ochrony roślin?

Ruszyła szósta edycja wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics