Rośnie pogłowie świń w Polsce, ale cenom zagraża ASF w Belgii

Wzrosło pogłowie świń w Polsce. Według najnowszych danych GUS w czerwcu było 11,9 mln sztuk tych zwierząt. To o 4,2 proc. więcej niż rok temu.

pogłowie świń, Jakub Olipra, Credit Agricole, trzoda chlewna, tuczniki, lochy prośne

Pogłowie świń: więcej na ubój, mniej na chów

GUS wyliczył, że najbardziej wzrosło pogłowie świń przeznaczonych na ubój (o 10,2 proc. r/r) oraz warchlaków (o 4,8 proc.).

Spadek odnotowano natomiast w przypadku pogłowia prosiąt (-3,8 proc. r/r), trzody chlewnej na chów (-1,7 proc. r/r) oraz loch prośnych (-3,1 proc. r/r).

– Zmiany struktury pogłowia trzody chlewnej w Polsce wskazują zatem, że obserwowane w ostatnich miesiącach pogorszenie opłacalności produkcji powoli znajduje odzwierciedlenie w jej ograniczaniu – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

ASF w Belgii. Ceny wieprzowiny mogą spaść

Opłacalność produkcji trzody chlewnej jest poważnie zagrożona przez stwierdzone w ubiegłym tygodniu dwa przypadki ASF wśród dzików w Belgii. Pojawienie się wirusa w tym kraju znacząco zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na Niemcy, Francję oraz Holandię.

– Przy założeniu, że nie wystąpią znaczące straty w produkcji, przy zamkniętych rynkach eksportowych ze względu na ASF w UE może dojść do nadpodaży mięsa wieprzowego i spadku jego cen – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, na podst. AGROMapa Credit Agricole, fot. dreamstime.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here