Rośnie rynek żywności ekologicznej w Polsce

W 2017 roku wartość rynku żywności ekologicznej w Polsce może przekroczyć 1 miliard złotych. Nic dziwnego, że strefa EcoFood oraz  liczne panele dyskusyjne i konferencje poświęcone tej tematyce odbywające się podczas targów WorldFood Warsaw budziły duże zainteresowanie odwiedzających.

 

\"rolnictwo,

 

Podczas III edycji Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw po raz pierwszy zorganizowano specjalną strefę EcoFood, na której wystawiały się firmy produkujące oraz dystrybuujące żywność ekologiczną, naturalną czy tradycyjną. Mimo swojej premiery, specjalna strefa zanotowała duże zainteresowanie ze strony krajowych i zagranicznych eko-przedsiębiorstw. Wystawiło się aż 68 producentów organicznej i tradycyjnej żywności z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Włoch, Indii, Holandii czy Tajlandii.

Trzeci dzień Międzynarodowych Targów Żywności i Napojów WorldFood Warsaw poświęcony był w całości tematyce związanej z sektorem ekologicznym. Marcin Fajerski z Ekodostawców szczegółowo omówił handel produktami ekologicznymi w Polsce – zarówno dane statystyczne, jak również perspektywy rozwoju i idealnie zaprojektowaną półkę z wyrobami eko.

„W ciągu ostatniej dekady liczba producentów ekologicznych w naszym kraju zwiększyła się o 576%,  zaś liczba zakładów przetwórstwa ekologicznego o 780%. Na rynku krajowym funkcjonuje około 200 firm samodzielnie zajmujących się dystrybucją produktów w skali regionu lub kraju oraz około 800 niezależnych sklepów specjalistycznych z bogatą ofertą eko-produktów” – poinformował Marcin Fajerski.

Na dynamiczny rozwój eko-branży w Polsce wpływ ma skuteczna i szeroka dystrybucja produktów. Wyroby te bowiem są sprzedawane nie tylko za pośrednictwem specjalistycznych sklepów, ale również sieci handlowych. Według badań GFK Polonia z 2014 roku Polacy najczęściej kupują żywność organiczną w hipermarketach, dyskontach, sieciach delikatesów i sieciach specjalistycznych.

Podsumowując, branża produktów ekologicznych w Polsce będzie co roku notowała wzrost sprzedaży oraz zmniejszenie różnic w cenach produktów konwencjonalnych i ekologicznych. Według eksperta, polepszy się jakość wyrobów oraz ich dystrybucja. Producenci ekologiczni będą się integrować w ramach stowarzyszeń i klastrów.

Honorata Jarocka z firmy Mintel zaprezentowała tematykę związaną z innowacjami na rynku żywności organicznej. Dokonała przy tym analizy poszczególnych kategorii żywności ekologicznej porównując rynek krajowy, europejski i światowy. Dodatkowo poinformowała, że zwiększyła się świadomość związana za faktem, iż żywność niskoprzetworzona jest zdrowsza. Współcześni konsumenci poszukują wyrobów, które mają czytelną etykietę, a aż 67% z nich uważa, że naturalne walory żywności są ważniejsze niż prozdrowotne wartości dodane do poszczególnych produktów.

Z kolei prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska zaprezentowała inicjatywy Izby oraz polski system produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych – Jakość Tradycja. Polska posiada bardzo bogatą i różnorodną tradycję kulinarną, duży potencjał wytwarzania regionalnych i lokalnych produktów o tradycyjnej recepturze czy ponadprzeciętnych walorach smakowych i jakościowych. I właśnie tego typu produkty są wyróżniane krajowym systemem jakości żywności „Jakość Tradycja”.

Renata Przegalińska z Biura Rolnictwa Ekologicznego i Produktów Regionalnych Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaprezentowała informacje związane ze znakowaniem produktów ekologicznych. Z kolei Marcin Glinianowicz ze Stowarzyszenia Polska Ekologia omówił szanse dla małych i średnich producentów wynikające z certyfikacji ekologicznej oraz jednoczenia się w klastry.

Rynek żywności ekologicznej w Polsce z roku na rok rośnie. Konsumenci coraz większą wagę przykładają do tego, co znajduje się na ich talerzach. Zaś handel odpowiada na zapotrzebowanie swoich odbiorców poszerzając dostępną ofertę żywności ekologicznej.

Redakcja AgroNews, fot. WFW

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE