Ruszył nabór wniosków do materiału siewnego

W tym roku uległ zmianie termin składania wniosków o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. Wnioski przyjmowane są tylko przez miesiąc od 25 maja do 25 czerwca br.

Samorząd rolniczy podczas opiniowania tej zmiany zwrócił uwagę, że termin ten jest zbyt krótki na złożenie wniosków, a rolnicy powinni mieć możliwość przedłożenia go w Agencji zaraz po zakończeniu wiosennych siewów. Ostatecznie Ministerstwo Rolnictwa wprowadziło skróconą kampanię przyjmowania wniosków o materiał siewny.

Stawki do materiału siewnego niższe niż w ubiegłych latach

Wypłata dopłat za wnioski złożone w kampanii 2019 była dość problemowa, gdyż znacząca część rolników otrzymała dofinansowanie dopiero w drugim kwartale bieżącego roku. Jak podała ARiMR, do 7 maja br. wypłacono w sumie 70 mln zł ponad 67 tys. rolników. Niestety ku niezadowoleniu producentów rolnych stawki do materiału siewnego za 2019 rok były sporo niższe niż w poprzednich latach i wyniosły: 68,59 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych, 109,74 zł – w przypadku roślin strączkowych i 342,95 zł – w przypadku ziemniaków.

Jest pomoc, czy jej nie ma?

Stawki dopłat za 2020 podane do 30 września

Stawki dopłat do materiału siewnego za 2020 r. podane będą do dnia 30 września po uwzględnieniu powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym, gatunki roślin uprawnych objętych dopłatą oraz środki finansowe przeznaczone na te dopłaty.

Wnioski o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dostępne są na stronie internetowej ARiMR

Źródło: WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here