Rzecznik KRUS o medialnym szumie pod hasłem \”KRUS dla każdego\”!

Trwa medialne show pod hasłami: „KRUS dla każdego", "Ogromne oszczędności dla przedsiębiorców”. Rozgłos wokół Kasy został wywołany jakąś internetową ofertą dla przedsiębiorców, którą mało kto widział, ale wszyscy uwierzyli jak w potwora z Loch Ness. Z „dobrodziejstwem inwentarza” bezkrytycznie przyjęły ją zwłaszcza opiniotwórcze media, ku radości, zapewne, kreatywnych pomysłodawców.

 

\"\"

 

Podobno pomysł jest „rewelacyjny” – cyt.:„Wystarczy (cyt.), że rolnik odsprzeda przedsiębiorcy ubezpieczonemu w ZUS udział w gospodarstwie. Nowy współwłaściciel, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest już traktowany jako rolnik i może ubezpieczyć się w KRUS”. Podobno jest tani – usługi kreatywnego księgowego, który: „zobowiązuje się do opłacania odpowiednich składek”, kosztowałyby 50 zł miesięcznie. Podobno już wywołuje masową ucieczkę z ZUS do KRUS.

W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – centrum zamieszania mimo woli – jakoś nie widać szturmu ZUS-owskich przedsiębiorców ze zgłoszeniem do rolniczego ubezpieczenia. Ale gdyby taki nastąpił, nic, tylko się cieszyć, bo im więcej rolników w Kasie, tym większe przychody z ich składek i wpływy do budżetu państwa.

Eksperta Lewiatana, który publicznie zamartwia się, że rolnicy „za każdą złotówkę wpłaconą do Kasy dostają świadczenie trzykrotnie wyższe niż w ZUS” uspokajamy, że nowi ubezpieczeni, prawo do skromnej emerytury z KRUS, jeśli w ogóle, to nabędą najwcześniej po 25 latach nieprzerwanego opłacania składek.

Odchodząc od felietonowego tonu, Kasa uprzedza, że bardzo mogą się rozczarować ci, którzy prowadząc teraz działalność gospodarczą i opłacając z tego tytułu składki w ZUS, uznają za życiową szansę pomysł na bycie rolnikiem w KRUS bez kupowania ziemi i udowadniania prowadzenia działalności rolniczej, i przy zachowaniu (na co najbardziej osoby te liczą) możliwości kontynuowania dotychczasowego biznesu.

Znamienny art. 38 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który rzekomo otwiera przedsiębiorcom drogę do wielkich oszczędności składkowych, stanowi m.in., że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawa takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność na tych gruntach; jeżeli własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy podatku rolnego ciąży na kilku osobach – każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej.

Ten przepis nie działa jednak w oderwaniu od innych wymogów ustawy, które trzeba spełnić łącznie i udokumentować! A są to przepisy definiujące – „rolnika”, „działalność rolniczą”, warunki prowadzenia działalności rolniczej w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą, konieczność niepodlegania innemu ubezpieczeniu, która oznacza, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy w szczególności osób, które zawarły umowę o pracę, umowę agencyjną, umowę zlecenia; prowadzą działalność pozarolniczą w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, lub są na zasiłku dla bezrobotnych. Za osobę podlegającą innemu ubezpieczeniu społecznemu uważa się także osobę objętą zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach – mającą ustalone prawo do emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Nie ma co liczyć na obejście prawa poprzez fikcyjny tytuł rolnika. „KRUS dla każdego”? Dlaczego nie, pod warunkiem, że zostaną spełnione, udokumentowane i zweryfikowane w Kasie ze stanem faktycznym wszystkie ustawowe wymogi.

Rzecznik prasowy, dyr. Biura Komunikacji Społecznej C KRUS, Maria Lewandowska
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,355ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Wydłużono termin na złożenie wniosków dot. płatności bezpośrednich i niektórych płatności PROW

Do 17 czerwca wydłużono termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW,...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE