Rzepaku będzie mniej. Największe spadki na Ukrainie i w Chinach

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje duże spadki plonów rzepaku na Ukrainie i w Chinach. Mniejsza produkcja będzie także w Kanadzie i krajach unijnych.

 

\"\"

 

Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas, produkcje rzepaku w Unii Europejskiej IGC szacuje na poziomie 21,4 mln t, co oznacza spadek prawie o 2 proc. w stosunku do produkcji w 2015 r. Niższa produkcja wynikać będzie przede wszystkim z mniejszego areału zasiewów.

– Stan plantacji we Francji i Niemczech jest bardzo dobry, gdyż jak dotychczas tej zimy nie wystąpiły tam problemy z niskimi temperaturami, a ewentualne straty są sporadyczne. IGC zauważa jednak kwestię strat w zasiewach w Polsce w związku z niskimi temperaturami w styczniu. Pewne problemy mogły pojawić się również w Wielkiej Brytanii, gdzie panowały nadmiernie wilgotne warunki powodujące dużą presję chorób – czytamy w analizie rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

Eksperci bankowi zwracają uwagę, że znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja na Ukrainie.

Zasiewy rzepaku ozimego obniżyły się do najniższego poziomu od dziesięciu lat i wyniosły 655 tys. ha wobec 885 tys. ha w poprzednim roku oraz 1,0 mln ha średnio w pięciu poprzednich latach. Siewy i wschody były utrudnione z powodu zimnej i suchej jesieni. Również straty zimowe mogą być znaczne – w swoim raporcie IGC ocenia je na 25%. IGC nie wyklucza jednak możliwości, że odsetek utraconej powierzchni upraw sięgnie nawet 40%. Tylko niewielka część, nie więcej niż 100 tys. ha, może zostać przesiana na wiosnę ze względu na znacznie niższą opłacalność upraw jarych rzepaku. Biorąc pod uwagę te założenia IGC prognozuje zbiory w 2016 r. na poziomie jedynie 1,1 mln t wobec 1,7 mln t w 2015 r. i 1,7 mln t średnio w ostatnich pięciu latach – informuje BGŻ BNP Paribas.

Czytaj także:
Rzepak kontynuuje spadkową tendencję

Z kolei w Kanadzie, zdaniem IGC, powierzchnia zasiewów wzrośnie o 4-proc. do 8,4 mln ha. Jednak zbiory będą prawdopodobnie niższe niż w 2015, który przyniósł rekordowe plony. IGC szacuje, że Kanadyjczycy zbiorą 16,8 mln t rzepaku wobec 17,2 mln t w 2015 roku.

Natomiast w Chinach spadek produkcji rzepaku prognozowany jest na najniższym od ośmiu lat poziomie 12,4 mln t, głównie ze względu na mniejszą o 10 proc. powierzchnię zasiewów i starty zimowe.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/David Wright

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here