Sadownicy apelują o pomoc po przymrozkach. “Straty we wszystkich gatunkach owoców”

Związek Sadowników RP zaapelował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa o szybką reakcję i uruchomienie mechanizmów pomocowych w związku z przymrozkami, które uszkodziły wiele roślin owocowych.

wiosenne przymrozki, wegetacja roślin, ministerstwo rolnictwa, przymrozki, Związek Sadowników RP, Mirosław Maliszewski

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, podkreślił, że w ciągu ostatniego miesiąca w całej Polsce wystąpiły silne przymrozki, które dotknęły rejony sadownicze i spowodowały zniszczenia niemalże we wszystkich gatunkach owoców.

Sadownicy apelują o pomoc po przymrozkach

– W przypadku wielu gospodarstw zniszczeniu uległy całe plantacje, co może doprowadzić do ich bankructwa. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że rozwój sadownictwa może być zahamowany, jeśli resort rolnictwa w porę nie podejmie odpowiednich działań. Dla pokrycia poniesionych strat potrzebne będą środki finansowe, najlepiej w formule rekompensat na jeden hektar uszkodzonych upraw – czytamy w liście do ministra rolnictwa.

Maliszewski zwraca uwagę, że bardzo istotne jest, by straty zostały sprawnie oszacowane.

– Szybkość działania jest ważna ze względu na specyfikę sektora sadowniczego i tak już bardzo osłabionego katastrofalnie niskimi cenami w mijającym sezonie – wyjaśnia Maliszewski.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here