Samorząd rolniczy ma pomysł na rozwiązanie problemu bezumownego użytkowania małych działek

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie odpuszcza tematu umorzenia naliczonych przez ANR opłat za bezumowne użytkowanie małych działek. Tym razem proponuje, by w rozwiązanie problemu zaangażowały się wojewódzkie izby rolnicze.
 
 

\"rolnictwo,
 

 
Samorząd rolniczy już dwukrotnie wnioskował do ANR  o zastosowanie przepisów, umożliwiających Dyrektorom Oddziałów Terenowych ANR indywidualne rozpatrywanie spraw w przypadku nieświadomego bezumownego użytkowania małych działek. Zdaniem KRIR, ANR powinna wziąć pod uwagę fakt, iż bezumownymi użytkownikami najczęściej są rolnicy działający w dobrej wierze, którzy często nie byli świadomi, że uprawiają nie swoją ziemię, lub uprawiali ją, aby nie dopuścić do jej degradacji.

W odpowiedzi Prezes ANR Leszek Świętochowski stwierdził, że " w świetle obecnych przepisów prawa, brak jest przesłanek do odstąpienia od naliczania i od dochodzenia należności powstałych z tytułu bezumownego użytkowania, w szczególności niewielkich powierzchniowo działek ".

 
Dlatego KRIR ponownie wystąpiła z wnioskiem,  proponując "wprowadzenie procedur wewnętrznych ANR umożliwiających wojewódzkim izbom rolniczym opiniowanie składanych przez rolników wniosków o umorzenie należności – analogicznie jak robią to w przypadku obrotu nieruchomościami rolnymi." 
 
KRIR argumentuje swój wniosek tym, że izby wojewódzkie, "mające najlepszą wiedzę dotycząca poszczególnych przypadków bezumownego użytkowania gruntów, opiniując takie wnioski, gwarantują rzetelność i przejrzystość całego procesu, a także dysponują najlepsza wiedzą w terenie nt. użytkujących grunty."
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/stanze

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics