Samorząd rolniczy wnioskuje o przedłużenie stosowania nawozów naturalnych

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Przedłużenie stosowania nawozów naturalnych, obornik, gnój, gnojowica, KRIR, Wiktor Szmulewicz

Przedłużenie stosowania nawozów naturalnych pomogłoby wielu rolnikom

W myśl przyjętych kilka miesięcy temu przepisów ograniczających odpływ azotanów ze źródeł rolniczych nawozy naturalne można stosować do końca października. To bardzo duże utrudnienie dla wielu rolników, zwłaszcza w obliczu tegorocznej suszy.

– Rolnicy ze względu przebieg pogody nie są w stanie dokonać niezbędnych zabiegów agrotechnicznych wymaganych przy aplikacji nawozów naturalnych. Muszą czekać na bardziej sprzyjające warunki glebowe – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego samorząd rolniczy zawnioskował o przedłużenie stosowania nawozów naturalnych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Apel o zgodę UE

Samorząd rolniczy zwrócił się również do ministra o działanie na szczeblu Unii Europejskiej i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych do końca listopada w określonych warunkach pogodowych i glebowych.

– Najlepszą zasadą do stosowania naturalnych nawozów na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych jest, że „nawożenia nie prowadzi się na zamarzniętą glebę” – uważa Szmulewicz.

O decyzji resortu rolnictwa poinformujemy na łamach naszego portalu.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. KRIR, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here